Kalendarz zapowiedzi

Zapraszamy na
Witamy

Hasło roku 2017

Bóg rzekł: Dam wam serce nowe i ducha nowego dam do waszego wnętrza.

Księga Ezechiela 36,26

Hasło maja

Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma, zaprawiona solą.

List do Kolosan 4,6

5556 prezentów dla dzieci

Koniec roku to wyjątkowo pracowity czas dla Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie. To czas akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę". Tym razem z Centrum wysłano do dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rumunii 5 556 świątecznych paczek. Przygotowywano je w całej Polsce.

Idea akcji wiąże się z pomocą w formie paczek, którą Polacy otrzymywali w latach 80. z krajów Europy Zachodniej i ze Stanów Zjednoczonych. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Czy te paczki przemieniły Polskę? Nie, ale były źródłem radości i nadziei. Dowodem, że są ludzie, którzy żyją lepiej i przejmują się losem innych – czytamy na stronie internetowej akcji www.prezent.cme.org.pl.

 

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, prezenty zbierane były w całej Polsce − od Szczecina, przez Białystok, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Świdnicę, po Kraków i Cieszyn. Akcję pilotowało ponad 130 wolontariuszy – koordynatorów lokalnych, którymi byli m.in. nauczyciele i duchowni. Od połowy listopada wszystkie paczki zwożono do Dzięgielowa, aby przygotować je do transportu za granicę. Jak co roku pomocą służyli wolontariusze, wśród nich parafianie z Dzięgielowa i Pszczyny oraz młodzież ze szkół w Cieszynie i Skoczowie.

 

Od 2001 roku akcja prowadzona jest we współpracy z Diakonią Polską i śląskim oddziałem Joannici Dzieło Pomocy. W ciągu 16 lat, dzięki ofiarodawcom z całej Polski, dzieciom dotkniętym ubóstwem rozdano ponad 70,5 tysiąca świątecznych paczek.

Prezenty trafiają do dzieci, którymi opiekują się lokalne organizacje społeczne i parafie. Akcja ma charakter ekumeniczny, paczki wręczane są dzieciom różnych wyznań (m.in. ewangelickiego, rzymskokatolickiego czy grekokatolickiego).

 

Zastępca dyrektora Centrum Misji i Ewangelizacji − Paweł Gumpert w podziękowaniu za zaangażowanie, zwracając się do wszystkich uczestników akcji, koordynatorów i wolontariuszy napisał:

 

W mijającym tygodniu zebrane dzięki Waszej pomocy prezenty zapakowaliśmy na ciężarówki i wysłaliśmy do odbiorców.

Mamy nadzieję, że w nadchodzącym tygodniu zostaną dokonane ostateczne odprawy celne na Ukrainie i Białorusi i paczki będą gotowe, by trafiać do dzieci. Nasi partnerzy w Rumunii także szykują się już do akcji, paczki są już na miejscu.

W tym roku dzięki Waszemu zaangażowaniu i pomocy zebraliśmy 5556 prezentów, to rekordowa liczba od początku trwającej 16 lat akcji!

Dziękujemy!!! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, pracę, kreatywność, inspirację !

Proszę, przekażcie także nasze podziękowania Waszym współpracownikom oraz wszystkim, którzy dołączyli do akcji i zrobili paczki.

Wszelkie otrzymywane informacje, relacje, zdjęcia  z przebiegu akcji będziemy zamieszczać na stronie www.prezent.cme.org.pl.

Raz jeszcze, dziękując za współpracę, życzę błogosławionego adwentu, radosnych i pogodnych Świąt Narodzenia Pańskiego, pomyślnego 2017 roku.

Z nadzieją na współpracę przy kolejnej edycji "Prezentu pod choinkę".