Kalendarz zapowiedzi

Zapraszamy na
Witamy

Hasło roku 2017

Bóg rzekł: Dam wam serce nowe i ducha nowego dam do waszego wnętrza.

Księga Ezechiela 36,26

Hasło lipca

O to modlę się, aby miłość wasza coraz bardziej obfitowała w poznanie i wszelkie doznanie.

List do Filipian 1,9

Charytatywny Koncert Adwentowy w Międzyrzeczu

10 grudnia w Międzyrzeczu miał miejsce Charytatywny Koncert Adwentowy, w którym wzięli udział: Beata Bednarz, Diecezjalna Orkiestra Dęta i chór parafialny z Międzyrzecza. Wydarzenie odbyło się w związku z akcją charytatywną w celu remontu kościoła, który uległ częściowemu spaleniu 28 lipca 2016 roku.

 

Czas Adwentu. Ziemia przychwycona przymrozkiem. Więcej światła w domach i miastach. Wyczekujące twarze dzieci. Czas zadumy. Niestety i wszechogarniającego nas pośpiechu.  „Przetrzyj oczy, przywróć radość sercu i najwyżej sobie ceń tych, którzy cię kochają i dobrze ci życzą…” (Aleksander Sołżenicyn)

 

Tymi słowami, po pierwszym utworze w wykonaniu Diecezjalnej Orkiestry Dętej prowadząca Charytatywny Koncert Adwentowy diakon Barbara Adamus przywitała: głównego gościa i artystkę Beatę Bednarz z towarzyszącą jej pianistką, kompozytorem i aranżerem Dorotą Zaziąbło, Diecezjalną Orkiestrą Dętą z dyrygentem Adamem Pasterny i chór parafialny w Międzyrzeczu pod dyrekcją pani Agnieszki Brzezickiej. Koncert zaszczycił Biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago, księża naszego kościoła, księża i parafianie kościoła rzymskokatolickiego w Międzyrzeczu, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy szkół, sponsorzy i spore grono tych, którym nieobojętne stały się wydarzenia z 28 lipca bieżącego roku.

 

Proboszcz Parafii w kilku słowach przypomniał wydarzenia tego lipcowego dnia i rozpoczął koncert modlitwą.

 

Muzyczną ucztę zaingerowała kolejnymi pięcioma bożonarodzeniowymi utworami Orkiestra. Przy wspólnej pieśni zebrana została ofiara na remont kościoła.

 

We wspólnym przeżywaniu muzycznej harmonii dźwięków tak aktualne stawały się słowa austriackiego filozofa i religioznawcy żydowskiego pochodzenia Martina Bubera, który powiedział- „Najważniejszym celem, każdego człowieka jest urzeczywistnienie swych unikalnych możliwości- tych, których nigdy przedtem nie było i nigdy potem nie będzie”. Spełniają się one w każdym muzyku, artyście, twórcy, w każdym człowieku, bo każdy z nas jest unikalnym, mającym coś do zrobienia człowiekiem.

 

Chór Parafialny pod dyrekcją Agnieszki Brzezickiej zaśpiewał 3 pieśni.

 

Oczekiwany koncert gwiazdy wieczoru, laureatki i gościa wielu festiwali pani Beaty Bednarz wprowadził atmosferę spontanicznej radości i uwielbienia Boga za dar nowonarodzonego Zbawiciela. Po zakończeniu muzycznego koncertu podziękowano sponsorom, bez których niemożliwym byłoby zorganizowanie zarówno koncertu jak i adwentowego jarmarku.

 

Szczególnie chcemy podziękować panu dyrektorowi Kornelowi Glajcarowi i pracownikom drukarni „Augustana” za bezpłatny druk plakatów i zaproszeń na to wydarzenie. Panu Andrzejowi Londzinowi za przygotowanie składu komputerowego tychże plakatów i zaproszeń.

 

Dziękujemy Bielskiemu Centrum Kultury za nagłośnienie i Radiu Bielsko za patronat medialny. Panu Henrykowi Buchcik za catering.

 

Po raz pierwszy poproszono również artystów naszego regionu o włączenie się w akcję charytatywną mającą na celu remont kościoła. Dzięki nim zgromadzono ciekawe prace - obrazy olejne (dr Anna Pola- Dymek, dar GOK w Jasienicy), rzeźby i płaskorzeźby (Krzysztof Czader i GOK w Jasienicy), ceramikę artystyczną (pracownia pani Agnieszki Loska) warsztaty GOK Jasienica, oraz pracownie Keramos z Bielska Białej), ciekawe repliki z czasów średniowiecza (państwo M i Sz. Skórscy), biżuterie i szale z pracowni „ Pawie Oko” Ireny Biskup. Wzruszały prace, które wykonali wielkim zaangażowaniem pensjonariusze Domu Opieki „ Soar” pod kierownictwem Ewy Antonik. Otrzymaliśmy również prace Koła Pań z Cieszyna.

 

Zapraszamy nadal zainteresowanych na parafię, ponieważ pozostało nam jeszcze kilka pięknych rzeźb i obrazów.

 

Wielkim zaangażowaniem przez wiele dni i godzin pracy służyli parafianie. Myślę, że dni przygotowań w szczególny sposób połączyły nas wszystkich we wspólnym wysiłku i radości służby.

 

Koncert w naszej parafii był pięknym przeżyciem. W szczególny i niezwykły sposób zakończył go Biskup Diecezji ks. dr Adrian Korczago. Podsumował całość wydarzeń począwszy od dni lipca i wspominając pomoc od parafian całej naszej Diecezji. Życzył wytrwałości i cierpliwości w dalszych pracach remontowych. Zakończył modlitwą i błogosławieństwem.

 

W treści wieczoru przewijał się i rozbrzmiewał szczególny dźwięk - będący najważniejszym sensem Adwentu - nadejście Jezusa. Przeczytałam kiedyś wypowiedź nieznanego autora, która z każdym Adwentem naszych czasów staje się coraz wymowniejszą prawdą: „W telegramie zapowiedziano przybycie, ale bez dnia i godziny. Muszę wyjść na peron własnego życia i czekać, bo Pan tylko raz powraca - pociągiem zapomnianym przez rozkłady jazdy.”

 

Parafia Ewangelicko- Augsburska w Międzyrzeczu pragnie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy od pożaru kościoła wspierali nas finansowo. Proboszczom Diecezji Cieszyńskiej, Katowickiej, i proboszczom: Parafii Wang, Wrocław - Opatrzności Bożej, Warszawa - Świętej Trójcy, Parafii Ryn, za znaczące zaangażowanie w celu pozyskania dla nas środków. Ich parafianom za niezwykłe piękny odruch serca i materialne wsparcie. Ono pomoże nam realizować dalsze prace remontowe. Dziękujemy za modlitwy, współczucie, solidarność i życzliwość. Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni. Jeszcze raz dziękujemy słowami-„Bóg zapłać”


Autor:4