Kalendarz zapowiedzi

Zapraszamy na
Witamy

Hasło roku 2017

Bóg rzekł: Dam wam serce nowe i ducha nowego dam do waszego wnętrza.

Księga Ezechiela 36,26

Hasło maja

Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma, zaprawiona solą.

List do Kolosan 4,6

Nowa książka na jubileusz 500 lat Reformacji

Książka Reformacja. Historia i teologia luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku cz. 1 wydana przez Wydawnictwo Augustana opisuje w przystępny sposób wydarzenia, polityczne tło oraz kluczowe zagadnienia reformacyjnej teologii.

 

Dzięki zamieszczonym w książce biogramom czytelnik będzie mógł poznać pierwszo- i drugoplanowych bohaterów rozgrywek politycznych i sporów teologicznych. Całość dopełnia prezentacja i omówienie fundamentalnych tekstów tamtych czasów. Rozbudowany system odsyłacz pozwala w łatwy sposób odnaleźć postacie powiązane z danym wydarzeniem. Tekst uzupełniają portrety bohaterów reformacyjnych wydarzeń.

 

Takie ujęcie i zakres materiału powodują, że książka będzie ciekawą lekturą z jednej strony dla specjalistów, a z drugiej dla zainteresowanych historią XVI wieku.

W roku jubileuszu 500 lat Reformacji taka publikacja jest z kolei dla wszystkich czujących się spadkobiercami i kontynuatorami Reformacji lekturą obowiązkową.

 

Trzytomowa Reformacja jest pierwszą tak obszerną publikacją prezentującą zagadnienia związane z Reformacją w XVI wieku przygotowaną przez polskich autorów. Obaj autorzy uzyskali tytuł doktora teologii w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej specjalizującej się w badaniach nad całym okresem 500 lat Reformacji. Łukasz Barański jest znawcą historii i teologii Reformacji, z kolei Jerzy Sojka poświęcił się badaniom nad teologią XVI-wiecznej Reformacji i ich aktualizacją we współczesnym protestantyzmie.

 

Kolejne dwa tomy planowane są na rok 2017. Dwa pierwsze tomy obejmują historię i teologię luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku. Z kolei tom trzeci będzie przedstawiał historię i teologię różnych nurtów Reformacji w Polsce i Europie w XVI wieku.

 

Reformacja to ruch odnowy, który w XVI wieku zmienił oblicze Kościoła i Europy oraz trwale ukształtował znaczną część chrześcijaństwa. Do dziś odgrywa kluczową rolę w życiu religijnym i społecznym na całym świecie.

Symbolicznie wszystko zaczęło się 31 października 1517 roku dzięki augustiańskiemu mnichowi Marcinowi Lutrowi, profesorowi młodego uniwersytetu w Wittenberdze, który przez publikację 95 tez zaczął dyskusję o odpustach i ówczesnych  praktykach pokutniczych.

 

Pierwszy tom Reformacji można kupić w księgarni Augustana - tutaj lub w parafiach ewangelickich.