Delegacja Diecezji Cieszyńskiej w okręgu An der Agger

Delegacja Diecezji Cieszyńskiej w składzie: bp Adrian Korczago, ks. radca Waldemar Szajthauer oraz pani pastorowa Olga Szajthauer przebywali w dniach 22-26 września 2017 roku z wizytą studyjną w okręgu kościelnym An der Agger w Niemczech.

Delegacja spotkała się z radą Okręgu Kościelnego An der Agger na czele z superintendentem Jürgenem Knabe. Podczas wielogodzinnej wymiany poglądów uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, opisywali obecną sytuację diecezji oraz omawiali przedsięwzięcia związane z rokiem jubileuszowym, a także opracowywali konkretne plany dalszej partnerskiej współpracy na płaszczyźnie m.in. chóralnej, dziecięco-młodzieżowej, konfirmacyjnej, pastoralnej oraz gospodarczej.

Przedstawiciele diecezji mieli sposobność zapoznać się z niezwykle ciekawymi przedsięwzięciami dotyczącymi pracy socjalnej na terenie okręgu An der Agger. W Waldbröl spotkali się z reprezentantami „Haus für alle”, w którym pracuje 9 specjalistów zajmujących się takimi dziedzinami jak: problemy małżeństw, młodzieży, próby samobójcze, duszpasterstwo telefoniczne. Ponadto mogli odwiedzić „Kaufhaus für alle” – dom towarowy, w którym wszyscy mogą nabywać meble, wyposażenie oraz różne produkty za niewielkie kwoty, a w którym większość pracowników to wolontariusze wywodzący się z tamtejszej parafii. Stanowi to wyjście naprzeciw potrzebom socjalnym mieszkańców miasta. Reprezentanci diecezji mogli także zwiedzić centrum parafialne wraz z przedszkolem, a także zapoznać się z dziejami i współczesnością parafii w Waldbröl. W parafii działają chóry zrzeszające 350 chórzystów, a tegoroczna grupa konfirmacyjna liczy 80 osób. Ponadto przeprowadzanych jest wiele ciekawych inicjatyw, które mogą stać się impulsem do wykorzystania w pracy naszej diecezji. Delegaci odwiedzili także nowoczesne przedszkole w Gummersbach, do którego uczęszcza 80 dzieci, a ponadto zapoznali się z pracą duszpasterstwa szpitalnego.

Wielkie wrażenie pozostawiły odwiedziny w hospicjum, a także możliwość zapoznania się z różnymi formami duszpasterskiego oddziaływania w kryzysie (Notfallseelsorge) czy też pracy z uchodźcami.

Szczególnie ważnym momentem wizyty było międzynarodowe spotkaniu partnerów Okręgu Kościelnego An der Agger, w którym uczestniczyli także goście z Indonezji. Przekazali oni biskupowi i ks. radcy prezent – „ulos” – szal (w indonezyjskim narzeczu jęz. batak) – jako wyraz miłości i siły partnerstwa.

24 września w niedzielę w teatrze w Gummersbach odbyły się centralne obchody jubileuszu 500 lat Reformacji i 200 lat istnienia Okręgu Kościelnego An der Agger. Okręg ten został utworzony w 1817 roku w wyniku regulacji podziału Kościoła przez Fryderyka Wilhelma III (w związku z tzw. unią staropruską) i odzyskaniem terytoriów Nadrenii z rąk Napoleona. Dziękczynne nabożeństwo zgromadziło prawie 1000 osób. W jego trakcie śpiewał chór gospel z Gummersbach, a Słowo Boże zwiastował Prezes Kościoła Nadrenii ks. Manfred Rekowski. Ponadto w nabożeństwie czynnie uczestniczyli reprezentanci partnerskich diecezji z Indonezji i Polski oraz przedstawiciel Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Słowa pozdrowienia w imieniu Diecezji Cieszyńskiej skierował do zebranych bp Adrian Korczago.

Bezpośrednio po nabożeństwie zaprezentowano fragmenty pop-oratorium „Luther” Dietera Falka i Michaela Kunze, a także przeprowadzono wywiad z potomkiem Fryderyka Wilhelma III – Philippem Kirilem księciem von Preussen – ewangelickim duchownym z Brandenburgii. Następnie zaprezentowano trzy świadectwa wiary: byłego narkomana, młodej wdowy i syryjskiej lekarki, która przed dwoma laty przybyła do Niemiec. Chór wykonał także współczesną małą kantatę na 4 głosy Matthiasa Nagela. Dużym zainteresowaniem cieszył się także „wywiad” z Marcinem Lutrem, który przeprowadzono za pomocą Skype’a.

Wizyta miała miejsce w 15-lecie podpisania partnerstwa pomiędzy Okręgiem Kościelnym An der Agger i Diecezją Cieszyńską, które nastąpiło w Skoczowie 4 kwietnia 2002 roku.

Zdj. Judith Thies/Kirchenkreis An der Agger/ks. Waldemar Szajthauer

Najnowsze wpisy