Goleszowski „Cantus” służy pieśnią już 40 lat

W sobotę 3 listopada w ewangelickim kościele w Goleszowie odbył się jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia działalności chóru męskiego.

Jubileusz miał podwójny charakter, ponieważ 40-lecie swojej służby świętował zarówno chór męski „Cantus”, jak i jego dyrygentka Anna Stanieczek, która prowadzi chór od samego początku jego istnienia. W służbie wspiera ją również jej zięć Jean-Claude Hauptmann, który przygotowuje niektóre spośród wykonywanych aranżacji. Podczas koncertu chór wykonał szereg pieśni ze swego repertuaru. Gościnnie zaśpiewał również  chór męski z Cieszyna pod dyrekcją diakon Joanny Sikory. Następnie przy akompaniamencie J.-C. Hauptmanna wystąpiły połączone chóry: „Cantus” i chór parafialny z Cieszyna. Pod koniec koncertu dołączył do nich również chór męski „Gloria” ze Skoczowa.

Pieśni przeplatane były przypomnieniem historii chóru „Cantus” i zaprezentowaniem statystyk.  Przed ostatnią pieśnią „Pielgrzymując” biskup Adrian Korczago podziękował za rozpoznawalny znak jakim jest służba chóru. W imieniu parafii do podziękowań i gratulacji  dołączył się kurator Jerzy Sikora. Bp Adrian Korczago wraz z radczynią Diecezji Cieszyńskiej Krystyną Penkałą wręczyli dyrygentce medal diecezji cieszyńskiej wydany z okazji obchodów jubileuszy 100-lecia niepodległości.

Końcowym akcentem jubileuszowej uroczystości było wręczenie przez Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwię Cieślar Złotej Odznaki Zasługi dla Województwa Śląskiego pani Annie Stanieczek, dyrygentce  chóru „Cantus” oraz Srebrnych Odznak za Zasługi dla Województwa Śląskiego trzem członkom chóru, którzy od 40 lat śpiewają w chórze: Józefowi Chmielowi, Janowi Stecowi i Janowi Zagórze oraz pośmiertnie Janowi Pieszce. Srebrnymi Odznakami uhonorowani zostali także Henryk Odias (długoletni, były prezes chóru)  oraz  aktualny prezes chóru „Cantus” Józef Habarta.

 


 

Chór męski „Cantus” Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie powstał końcem 1978 roku. W latach 1988-1998 był członkiem bielskiego Oddziału Związku Chórów i Orkiestr.  Repertuar chóru obejmuje około 300 utworów religijnych i świeckich. Znajdują się w nim kompozycje muzyki dawnej Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Grzegorza Gorczyckiego, i wielu innych polskich kompozytorów, jak również i zagranicznych: J.S. Bacha, J.F. Haendla, Fr. Schuberta, W.A. Mozarta, L.v. Beethovena. Chór korzysta z opracowań pieśni autorstwa cieszyńskich kompozytorów – Jana Gawlasa, Jana Sztwiertni, Józefa Świdra, Antoniego Poćwierza, Karola i Adama Hławiczków.

Działalność chóru „Cantus” stała się tematem pracy magisterskiej Ewy Wigezzi, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach w 1995 r. Chór nagrał dotychczas 4 kasety ze swoimi utworami oraz dwie płyty CD.

Chór męski „Cantus” śpiewał we wszystkich diecezjach ewangelickich. Oto niektóre miasta: Bielsko-Biała, Byczyna, Cieszyn, Chorzów, Giżycko, Gorzów Wlk., Golasowice, Jelenia Góra, Katowice, Kętrzyn, Kłodzko, Kraków, Łódź, Mikołów, Opole, Pabianice, Pasym, Pokój, Poznań, Skoczów, Sopot, Suwałki, Świdnica, Tychy, Ustroń, Warszawa, Wisła, Wodzisław, Wrocław, Zielona Góra; a także zagranicą: była Jugosławia, Niemcy, Francja, Republika Czeska, Austria, Słowacja, Holandia; każdorazowo zaznaczał swoją obecność w trakcie występów nie tylko samym śpiewem, ale też swoistymi symbolami z naszego regionu – strojem cieszyńskim, pieśniami ludowymi, wyrobami artystów ludowych przekazywanymi tradycyjnie jako upominki. Największe jednak znaczenie miały spotkania z Polakami na Zachodzie po stanie wojennym, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na obczyźnie. W każdym z miast – szczególnie w Niemczech – na koncerty chóru przybywali licznie Polacy – często z odległych miejscowości, do których docierały wiadomości o występach chóru z Polski. Chór prowadzi także działalność ekumeniczną. Od wielu lat współpracuje z Klubem Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, śpiewał na uroczystościach w kościołach katolickich w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, najczęściej w Bielsku-Białej. Brał udział w Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. A. Skrobola w Jastrzębiu-Zdroju, dwukrotnie uczestniczył w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach /VII i IX edycja/, gdzie uzyskał wyróżnienie w kategorii chórów męskich. W działalności zespołu znalazło się miejsce na występy na rzecz środowiska – koncerty dla osób, niepełnosprawnych, chorych w szpitalach i sanatoriach. Chór zapraszany był również na inauguracje roku szkolnego i akademickiego w Bielsku-Białej, Katowicach, Cieszynie, Goleszowie. Chórem od jego początku dyryguje Anna Stanieczek.

 

 

Najnowsze wpisy