Instytut Pastoralny w Kosewie i Tykocinie

W dniach 22-29 czerwca odbyła się sesja letnia Instytutu Pastoralnego – tym razem w Kosewie na Mazurach i w Tykocinie na Podlasiu. W sesji wzięło udział 18 wikariuszy i praktykantów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Młodzi duchowni i praktykanci w ramach 18. sesji dyskutowali m.in. o przebiegu Chrztu Świętego i Konfirmacji na podstawie Agendy, współpracowali z dyr. Jerzym Rzędowskim omawiając zagadnienia autoprezentacji duchownego, przygotowania prezentacji w PowerPoincie oraz przygotowując wystąpienia publiczne w służbie duchownego. Mieli także okazję poznać historię żydowskiego Białegostoku oraz Archeologię Starego Izraela – te tematy zaprezentował prof. Andrzej Kluczyński, a także zapoznali się z współczesnym obliczem kwakryzmu omówionym przez prof. dr hab. Zbigniewa Każmierczaka.

W trakcie swojego pobytu na Mazurach kursanci wzięli udział w nabożeństwie w kościele w Mikołajkach, podczas którego kazanie wygłosił dyrektor Instytutu bp Adrian Korczago. Podczas wizyty na Podlasiu uczestnicy odwiedzili i poznali historię parafii ewangelickiej w Białymstoku zaprezentowaną przez ks. Tomasza Wigłasza oraz zwiedzili Pałac Branickich. Ponadto udali się do meczetu w Kruszynianach, spotkali się z imamem Januszem Aleksandrowiczem, zwiedzili Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu oraz muzeum w dawnej synagodze w Tykocinie – drugiej co do wielkości synagodze w Polsce.

Kolejna sesja Instytutu Pastoralnego odbędzie się od 18 do 23 lutego 2019 roku w Łodzi.

Najnowsze wpisy

  • „Luteranin” przedstawia Ewangelików Niepodległej

    Najnowszy numer kwartalnika „Luteranin” przedstawia szczegółowo projekty przygotowywane w ramach obchodów Ewangelicy Niepodległej, które organizuje Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. „Luteranin” relacjonuje uroczystość otwarcia wystawy opisującej sylwetki znanych ewangelików zaangażowanych w proces walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Redakcja prezentuje też kalendarz kolejnych imprez mających uczcić 100-lecie wolności. Na okładce pisma znajduje się odpis protokołu ze […]

    Czytaj więcej
  • XXII Forum Ewangelickie (ZGŁOSZENIA)

    Ewangelicy Niepodległej. Dzieje i współczesność obywatelskiego zaangażowania to temat przewodni XXII Forum Ewangelickiego, które odbędzie się w Wiśle w dniach 14-16 września 2018 roku. Pierwszy dzień obrad, planowany na terenie Rezydencji Prezydenta RP na Zadnim Groniu, poświęcony będzie zagadnieniom związanym z udziałem ewangelików w walce o niepodległość Polski. Wezmą w nim udział m.in.: dr hab. […]

    Czytaj więcej