Konferencja duchownych w Skoczowie

11 października 2017 roku duchowni Diecezji Cieszyńskiej spotkali się na comiesięcznej konferencji w Skoczowie.

Na wstępie bp Adrian Korczago przywitał zgromadzonych, a gospodarz skoczowskiej parafii, ks. Adam Podżorski, podzielił się krótką refleksją biblijną w oparciu o hasło miesiąca października. Ze względu na szczególny, jubileuszowy charakter października 2017 roku poszczególne punkty programu obrad były przeplatane muzyką z czasów Reformacji i utworami m.in. Marcina Lutra.

W pierwszej części konferencji Duchowni wysłuchali wykładu dr. Łukasza Barańskiego pt. „Życie religijne ewangelików na Śląsku Cieszyńskim”, który wywołał ożywioną dyskusję wśród słuchaczy, wykładowca odpowiadał także na liczne pytania z sali.

Następnie diakon Ewa Below przeprowadziła kurs dotyczący nowej podstawy programowej religii ewangelickiej, omówiła zmiany wynikające z reformy edukacji, a także przedstawiła portale edukacyjne dla nauczycieli religii.

W dalszej części obrad duchowni dyskutowali nad wymogami i kryteriami niezbędnymi by dopuścić młodzież do konfirmacji. Podczas konferencji omówiono także minioną sesję Synodu Kościoła w Katowicach, przekazano ważne ogłoszenia i komunikaty. Każdy uczestnik otrzymał także egzemplarz książki „500 lat Reformacji na Górnym Śląsku” oraz publikację „Konfirmacja w dokumentach i opracowaniach Światowej Federacji Luterańskiej”.

Kolejna spotkanie duchownych odbędzie się 8 listopada w Cieszynie w ramach międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Dziedzictwo kulturowe i edukacyjne Reformacji w Europie Środkowo-Wschodniej”, organizowanej przez Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytut Diecezjalny Diecezji Cieszyńskiej.

Najnowsze wpisy

  • Leśne kościoły w „National Geographic Traveler”

    W najnowszym numerze czasopisma o podróżach ukazał się tekst zachęcający do odwiedzenia leśnych kościołów.  Leśne kościoły znalazły się na liście 40 niesamowitych miejsc na lato w Polsce. Czytelnicy „National Geographic Traveler” nie tylko mogą poznać niezwykłe ślady ewangelickiej tożsamości, ale są również zachęcani do tego, by wybrać się w podróż do tych miejsc.  Artykuł poświęcony […]

    Czytaj więcej
  • Wystawa plenerowa „Ewangelicy Niepodległej”

    Diecezja Cieszyńska zaprasza na oficjalną prezentację wystawy plenerowej „Ewangelicy Niepodległej”, która odbędzie się w środę 30 maja o godz. 12:00 przy kościele ap. Piotra i Pawła w centrum Wisły. Wystawę będzie można oglądać w najbliższych miesiącach równolegle w Cieszynie, Bielsku-Białej, Ustroniu i Wiśle. Projekt sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Diecezji Cieszyńskiej.

    Czytaj więcej