Konsekracja arcybiskupa Finlandii

3 czerwca 2018 roku w luterańskiej katedrze w Turku (Finlandia) bp Tapio Luoma został konsekrowany na 15. arcybiskupa Turku oraz Finlandii. W uroczystości z ramienia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wziął udział bp Adrian Korczago, czynnie uczestnicząc w dystrybucji Sakramentu Ołtarza.

W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi luterańscy z wielu stron świata oraz przedstawiciele m.in. Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Prawosławnego, obecny był także prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

W trakcie pobytu w Finlandii bp Adrian Korczago przekazał w imieniu Biskupa Kościoła Jerzego Samca podziękowania dotychczasowemu arcybiskupowi, Kari Mäkinenowi, za wspólne działania oraz złożył abp. Tapio Luomie życzenia Bożego prowadzenia w służbie z nadzieją na dalszą dobrą współpracę.

Dzień wcześniej, 2 czerwca, odbyła się także uroczystość nadania najwyższego odznaczenia Luterańskiego Kościoła Finlandii – krzyża św. Henryka – ks. dr. Martinowi Junge, sekretarzowi generalnemu Światowej Federacji Luterańskiej, w związku z jego ekumenicznym i humanitarnym zaangażowaniem oraz współpracą z Kościołem Finlandii.

Abp Tapio Luoma urodził się w 1962 roku. W 1987 roku został ordynowany na duchownego luterańskiego. W 2000 roku zdobył tytuł duszpasterza roku. Od 2012 roku był biskupem diecezji Espoo, wcześniej pełniąc obowiązki duszpasterskie i administracyjne w innych diecezjach fińskiego Kościoła luterańskiego. 1 marca 2018 roku został wybrany nowym arcybiskupem Turku oraz Finlandii.

Zdj. lutheranworld.org/areena.yle.fi/fvl.fi

Najnowsze wpisy

  • Wizyta delegacji Światowej Federacji Luterańskiej

    13 i 14 sierpnia 2018 roku na terenie Diecezji Cieszyńskiej przebywali przedstawiciele Rady Światowej Federacji Luterańskiej. W skład delegacji weszli m.in. abp Estonii Urmas Viilma – wiceprezydent ŚFL na region Europy Środkowo-Wschodniej oraz przedstawiciele z Niemiec, Słowacji i Polski.

    Czytaj więcej
  • Promocja książki „Biskup Juliusz Bursche. Ślady pamięci zatrzymane w kadrze”

    Promocja książki „Biskup Juliusz Bursche. Ślady pamięci zatrzymane w kadrze” Burmistrz Miasta Wisła Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle serdecznie zapraszają na promocję książki  8 września 2018 r. o godz. 17.00. w sali głównej biblioteki, Dom Zdrojowy pl. Hoffa 3. W programie m.in.: Promocja publikacji – Danuta Szczypka Spotkanie z Rodziną Biskupa – […]

    Czytaj więcej