Konsekracja arcybiskupa Finlandii

3 czerwca 2018 roku w luterańskiej katedrze w Turku (Finlandia) bp Tapio Luoma został konsekrowany na 15. arcybiskupa Turku oraz Finlandii. W uroczystości z ramienia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wziął udział bp Adrian Korczago, czynnie uczestnicząc w dystrybucji Sakramentu Ołtarza.

W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi luterańscy z wielu stron świata oraz przedstawiciele m.in. Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Prawosławnego, obecny był także prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

W trakcie pobytu w Finlandii bp Adrian Korczago przekazał w imieniu Biskupa Kościoła Jerzego Samca podziękowania dotychczasowemu arcybiskupowi, Kari Mäkinenowi, za wspólne działania oraz złożył abp. Tapio Luomie życzenia Bożego prowadzenia w służbie z nadzieją na dalszą dobrą współpracę.

Dzień wcześniej, 2 czerwca, odbyła się także uroczystość nadania najwyższego odznaczenia Luterańskiego Kościoła Finlandii – krzyża św. Henryka – ks. dr. Martinowi Junge, sekretarzowi generalnemu Światowej Federacji Luterańskiej, w związku z jego ekumenicznym i humanitarnym zaangażowaniem oraz współpracą z Kościołem Finlandii.

Abp Tapio Luoma urodził się w 1962 roku. W 1987 roku został ordynowany na duchownego luterańskiego. W 2000 roku zdobył tytuł duszpasterza roku. Od 2012 roku był biskupem diecezji Espoo, wcześniej pełniąc obowiązki duszpasterskie i administracyjne w innych diecezjach fińskiego Kościoła luterańskiego. 1 marca 2018 roku został wybrany nowym arcybiskupem Turku oraz Finlandii.

Zdj. lutheranworld.org/areena.yle.fi/fvl.fi

Najnowsze wpisy

  • Terminarz obchodów

    Zachęcamy, aby zapoznać się z wydarzeniami związanymi z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które będą się odbywać na terenie Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej
  • Ruch gromadkarski na Mazurach

    Mazury budzą zachwyt, zwłaszcza wśród osób przyjeżdżających na letni odpoczynek albo odbywają wędrówki po miejscach, które z różnych powodów wydają im się ciekawe. Jednak mało kto wie, że polskość nie pojawiła się tu w 1945 roku, lecz trwała od wielu wieków – zapisana w Bibliach, śpiewnikach, postyllach. A przede wszystkim – w świadomości ludzi, którzy podczas […]

    Czytaj więcej