„Luteranin” przedstawia Ewangelików Niepodległej

Najnowszy numer kwartalnika „Luteranin” przedstawia szczegółowo projekty przygotowywane w ramach obchodów Ewangelicy Niepodległej, które organizuje Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

„Luteranin” relacjonuje uroczystość otwarcia wystawy opisującej sylwetki znanych ewangelików zaangażowanych w proces walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Redakcja prezentuje też kalendarz kolejnych imprez mających uczcić 100-lecie wolności.

Na okładce pisma znajduje się odpis protokołu ze spotkania odbytego 20 grudnia 1918 r. w Cieszynie, pomiędzy superintendentem generalnym ks. Juliuszem Bursche a proboszczami i kuratorami parafii księstwa cieszyńskiego. Prowadziło to do uroczystego połączenia parafii ewangelickich ziemi cieszyńskiej z Kościołem ewangelickim z siedzibą w Warszawie.

Innym wiodącym tematem w wakacyjnym numerze jest woda. To nawiązanie do hasła roku: „Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota (Obj 21,6).”

– O wodzie, która „jest życiodajna i dla człowieka niezbędna, towarzyszy też wielkim przemianom w jego życiu” – pisze dr Rafał Wiencek. Słowa Ewangelii, jej przesłanie płynące „z wód” Jeziora Genezaret rozważa ks. Alfred Staniek. O znaczeniu „żywej wody” w kontekście sakramentów traktują artykuły o konfirmacji oraz ponownym chrzcie będące kontynuacją cyklu tematów – pisze w artykule wstępnym ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle.

„Luteranin” jest kwartalnikiem parafii ewangelickich w Wiśle (Centrum, Czarne, Głębce, Jawornik i Malinka) oraz Istebnej. W skład redakcji wchodzą: ks. Waldemar Szajthauer, ks. Tadeusz Byrt, ks. Zdzisław Sztwiertnia, ks. Leszek Czyż, ks. Alfred Staniek, ks. Łukasz Ostruszka, ks. Marek Michalik i Lidia Czyż.

Czasopismo można nabyć w parafiach lub w księgarni ap. Piotra w Wiśle.

Najnowsze wpisy

  • Wizyta delegacji Światowej Federacji Luterańskiej

    13 i 14 sierpnia 2018 roku na terenie Diecezji Cieszyńskiej przebywali przedstawiciele Rady Światowej Federacji Luterańskiej. W skład delegacji weszli m.in. abp Estonii Urmas Viilma – wiceprezydent ŚFL na region Europy Środkowo-Wschodniej oraz przedstawiciele z Niemiec, Słowacji i Polski.

    Czytaj więcej
  • Promocja książki „Biskup Juliusz Bursche. Ślady pamięci zatrzymane w kadrze”

    Promocja książki „Biskup Juliusz Bursche. Ślady pamięci zatrzymane w kadrze” Burmistrz Miasta Wisła Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle serdecznie zapraszają na promocję książki  8 września 2018 r. o godz. 17.00. w sali głównej biblioteki, Dom Zdrojowy pl. Hoffa 3. W programie m.in.: Promocja publikacji – Danuta Szczypka Spotkanie z Rodziną Biskupa – […]

    Czytaj więcej