Meta „Biegu 500 lat Reformacji” w Cieszynie

W dniach 9-12 września 2017 roku odbył się „Bieg 500 lat Reformacji” z Wittenbergi do Cieszyna. Ta niecodzienna inicjatywa sportowa przypomniała, że w życiu wiary warto przekraczać granice.

9 biegaczy z Polski i Niemiec pokonało dystans 842 km i odwiedziło 27 parafii, by w niecodzienny sposób przypomnieć, że 500 lat temu poprzez lekturę Pisma Świętego – Jezus Chrystus dał się na nowo odkryć chrześcijanom.

Na mecie na placu kościelnym w Cieszynie na specjalnie rozstawionej scenie pamiątkowe medale oraz upominki wręczali biegaczom Biskup Kościoła Jerzy Samiec, biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago oraz Joanna Gibiec-Smierna, dyrektor Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego i Aleksandra Trybuś-Cieślar, dyrektor Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.

Po zakończeniu biegu uczniowie szkół Towarzystwa Ewangelickiego podzieleni na cztery kategorie wiekowe wystartowali w Małym Biegu Reformacyjnym wokół kościoła Jezusowego. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Przed samym startem dla dzieci i młodzieży zorganizowano spotkanie autorskie ze znaną pisarką – Lidią Czyż oraz równolegle – kurs pierwszej pomocy. Dodatkowo na scenie wystąpił zespół „Synogarlica” z Dzięgielowa a do zebranych słowo skierował ks. Marcin Podżorski.

Równolegle do biegu prowadzona jest akcja „Biegniemy i pomagamy” zbierająca fundusze dla Łukasza – trzynastoletniego chłopca cierpiącego na zanik mięśni (wpłat na rzecz chorego chłopca można dokonywać na konto Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z dopiskiem: „dla Łukasza” PL 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384).

Zdjęcia: Bieg 500 lat Reformacji, ox.pl

 

Najnowsze wpisy

  • Międzynarodowa konferencja ekumeniczna „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa”

    W dniach 21-22 listopada 2017 roku w Kamieniu Śląskim i Opolu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się Międzynarodowa konferencja ekumeniczna „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa”, w której wzięli udział przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Polsce oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Konferencję podzielono na trzy sesje tematyczne: perspektywa eklezjalno-konfesyjna, eklezjalno-duszpasterska oraz […]

    Czytaj więcej
  • Obrady Synodu Diecezjalnego w Wiśle

    18 listopada w Wiśle odbyła się jesienna II sesja VI kadencji Synodu Diecezji Cieszyńskiej, w której udział wzięło niemal 100 synodałów.

    Czytaj więcej