Międzynarodowa konferencja ekumeniczna „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa”

W dniach 21-22 listopada 2017 roku w Kamieniu Śląskim i Opolu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się Międzynarodowa konferencja ekumeniczna „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa”, w której wzięli udział przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Polsce oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Konferencję podzielono na trzy sesje tematyczne: perspektywa eklezjalno-konfesyjna, eklezjalno-duszpasterska oraz społeczno-eklezjalna. 

W pierwszej sesji zaprezentowane zostały trzy perspektywy wyznaniowe: rzymskokatolicka, którą zreferował O. prof. zw. dr hab. Zdzisław Kijas, prawosławna opisana przez bp dr. Seraphima oraz ewangelicka, którą przedstawił bp prof. Marcin Hintz. Sesję podsumował ks. prof. Józef Budniak wystąpieniem dotyczącym doświadczeń z pogranicza wszystkich wyznań.

Druga część konferencji dotyczyła ekumenicznych aspektów realizacji misyjnego powołania. Wystąpienie wygłosił bp Andrzej Czaja, natomiast perspektywę prawosławną opisał bp dr hab. Andrzej, ewangelicką omówił bp Władysław Wolny, a rzymskokatolicką zaprezentował ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser.

Trzecia sesja odbyła się w murach Wydziału Teologicznego w Opolu. Prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz omówił zagadnienie pt. Problem tożsamości w wymiarze kulturowo-społecznym, a kardynał prof. dr hab. Kurt Koch zaprezentował temat Tożsamość Kościoła a realizacja jego misyjnego i ekumenicznego posłannictwa. Podsumowaniem konferencji były wystąpienia abp. prof. dr. hab. Alfonsa Nossola, który odniósł się do doświadczeń dialogów doktrynalnych oraz abp. prof. zw. dr. hab. Jerzego, będącego uczestnikiem Wszechprawosławnego Soboru.

Najnowsze wpisy

  • Leśne kościoły w „National Geographic Traveler”

    W najnowszym numerze czasopisma o podróżach ukazał się tekst zachęcający do odwiedzenia leśnych kościołów.  Leśne kościoły znalazły się na liście 40 niesamowitych miejsc na lato w Polsce. Czytelnicy „National Geographic Traveler” nie tylko mogą poznać niezwykłe ślady ewangelickiej tożsamości, ale są również zachęcani do tego, by wybrać się w podróż do tych miejsc.  Artykuł poświęcony […]

    Czytaj więcej
  • Wystawa plenerowa „Ewangelicy Niepodległej”

    Diecezja Cieszyńska zaprasza na oficjalną prezentację wystawy plenerowej „Ewangelicy Niepodległej”, która odbędzie się w środę 30 maja o godz. 12:00 przy kościele ap. Piotra i Pawła w centrum Wisły. Wystawę będzie można oglądać w najbliższych miesiącach równolegle w Cieszynie, Bielsku-Białej, Ustroniu i Wiśle. Projekt sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Diecezji Cieszyńskiej.

    Czytaj więcej