Nabożeństwo Straży Granicznej w Wiśle

W piątek 11 maja 2018 roku odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 27. rocznicy powołania Straży Granicznej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem nabożeństwa w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle było Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe.

Nabożeństwo ekumeniczne było centralnym punktem obchodów przygotowanych przez ewangelicki dekanat Straży Granicznej. Funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej razem ze swoimi rodzinami uczestniczyli w warsztatach gospel prowadzonych przez Jimmy’ego Brooksa. Podczas nabożeństwa stworzony przez nich chór wykonał kilka utworów i uzupełnił tym samym muzyczną oprawę przygotowaną przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej pod batutą mjr SG Leszka Mieczkowskiego. Sztandar wniosła do kościoła Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.

W nabożeństwie udział wzięli zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Adrian Korczago razem z ks. radcą Waldemarem Szajthauerem i wiślańskimi duchownymi oraz ewangelicki biskup wojskowy bp płk Mirosław Wola, któremu towarzyszyli kapelani Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Gośćmi ekumenicznymi byli przedstawiciele bp. gen. bryg. Józefa Gózdka, biskupa polowego Kościoła rzymskokatolickiego i bp. Romana Pindla, zwierzchnika Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Bp Adrian Korczago wypowiedział słowa pozdrowienia skierowane do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a także podziękował za ich służbę na rzecz społeczeństwa. Przekazał ponadto upominek Diecezji Cieszyńskiej na ręce uczestniczącej w nabożeństwie płk SG Wiolety Gorzkowskiej, zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej w Polsce. Życzenia i pozdrowienia skierował do zebranych także m.in. Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła i kurator Diecezji Cieszyńskiej.

Podczas nabożeństwa odznaczony został ks. płk Kornel Undas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołowie, który jest kapelanem Straży Granicznej od momentu powstania ewangelickiego dekanatu. Medal „Założony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej” wręczył płk SG Adam Jopek, komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Kolejnymi punktami obchodów był koncert orkiestry i chóru gospel w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny oraz wspólny poczęstunek i spotkanie rodzin funkcjonariuszy.

Fot. Szymon Brodacki

Najnowsze wpisy

  • „Luteranin” przedstawia Ewangelików Niepodległej

    Najnowszy numer kwartalnika „Luteranin” przedstawia szczegółowo projekty przygotowywane w ramach obchodów Ewangelicy Niepodległej, które organizuje Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. „Luteranin” relacjonuje uroczystość otwarcia wystawy opisującej sylwetki znanych ewangelików zaangażowanych w proces walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Redakcja prezentuje też kalendarz kolejnych imprez mających uczcić 100-lecie wolności. Na okładce pisma znajduje się odpis protokołu ze […]

    Czytaj więcej
  • XXII Forum Ewangelickie (ZGŁOSZENIA)

    Ewangelicy Niepodległej. Dzieje i współczesność obywatelskiego zaangażowania to temat przewodni XXII Forum Ewangelickiego, które odbędzie się w Wiśle w dniach 14-16 września 2018 roku. Pierwszy dzień obrad, planowany na terenie Rezydencji Prezydenta RP na Zadnim Groniu, poświęcony będzie zagadnieniom związanym z udziałem ewangelików w walce o niepodległość Polski. Wezmą w nim udział m.in.: dr hab. […]

    Czytaj więcej