Noc z Lutrem 2018

Niespełna 500 młodych ludzi wzięło udział w Nocy z Lutrem 31 października 2018 roku w kościele ewangelickim w Goleszowie. 

Przygotowania do spotkania pt. „Dobra marka” rozpoczęto kilka dni wcześniej od opublikowania na stronie wydarzenia kilku ankiet, w których młodzi ludzie mieli wybrać spośród dwóch podanych propozycji tę markę, którą uważają za lepszą (np. Microsoft czy Apple, Nissan czy Mercedes, KFC czy McDonald’s).

W środowy wieczór w pierwszej części programu ks. Marcin Podżorski omówił, co składa się na dobrą markę w świecie biznesu oraz wskazał na fakt, że jako chrześcijanie też tworzymy pewną markę – mając stosowną nazwę, logo oraz zestaw przypisanych cech, składających się na obraz chrześcijanina. Cechy te mieli wskazać sami uczestnicy w ankiecie na facebookowej stronie wydarzenia – gdzie spośród 30 wybierali 3, które ich zdaniem najlepiej określają chrześcijanina.

W dalszej części Nocy z Lutrem ks. Piotr Sztwiertnia przeprowadził rozmowę z bp. Adrianem Korczago, który tłumaczył uczestnikom, jakie cechy bliskich mu chrześcijan inspirowały go, gdy był nastolatkiem, a następnie gdy został duchownym – m.in. pokora, pracowitość, konsekwencja, modlitewne wsparcie, gdy ruszał do szkoły bądź pracy.

Ks. Marek Michalik opowiedział zebranym historię pewnego Marka – Jana Marka, ewangelisty. Omawiając zagmatwane losy młodego człowieka (ucieczka z ogrodu Getsemane, rezygnacja z wyprawy misyjnej z apostołem Pawłem, napięcia spowodowane jego osobą pomiędzy Barnabą i Pawłem) wskazał, że mimo tych wszystkich zawirowań Marek ostatecznie znalazł się w Rzymie i spisał wspomnienia apostoła Piotra – co następnie przerodziło się w pierwszą ewangelię Kościoła. Jak podaje tradycja, w późniejszych latach Marek udał się do Egiptu, gdzie został biskupem Aleksandrii. Historia pewnego Marka uświadamia, że Bóg nigdy nie rezygnuje z człowieka i zawsze chce na niego oddziaływać.

Spotkanie podsumował ks. Tymoteusz Bujok, analizując wyniki ankiety (najbardziej charakterystyczne cechy, które składają się na obraz chrześcijanina to: miłość, pokora oraz uczciwość. Pełne wyniki ankiety poniżej). Skłonił uczestników do refleksji – jaką ja jestem marką? Czy jeżeli ktoś oskarżyłby mnie o bycie chrześcijaninem – czy materiał dowodowy byłby na tyle mocny, by mnie skazać? W jakim stopniu cechy wzorcowego chrześcijanina są obecne w moim życiu? Jakie świadectwo wiary składam na co dzień? Skonfrontował młodych ludzi z dwiema możliwościami – albo ludzie widząc postawę chrześcijan „z waszej przyczyny (…) bluźnią Bogu” (Rz 2,24), bądź też obserwując „dobre uczynki chwalą Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,16).

Po ostatnim bloku pieśni śpiewanych wraz z zespołem CME uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek do goleszowskiej plebanii na specjalnie przygotowane hot-dogi oraz słodkie przekąski.

zdj. Bartłomiej Kukucz / ox.pl

 

 

Najnowsze wpisy