XXII Forum Ewangelickie w Wiśle

W dniach od 14 do 16 września 2018 w Wiśle odbyło się XXII Forum Ewangelickie pt. „Ewangelicy niepodległej. Dzieje i współczesność obywatelskiego zaangażowania”. 

Przed oficjalną inauguracją Forum delegacja uczestników złożyła kwiaty pod obeliskiem bp. Juliusza Bursche przy willi „Zacisze”, w której zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego spędzał wakacje w latach 1903-1939. Podczas krótkiej uroczystości wspomniano postać biskupa, wysłuchano pieśni Grupy Śpiewaczej „Tkocze” oraz dzięki uprzejmości prof. Juliusza Gardawskiego goście zwiedzili willę.

XXII Forum Ewangelickie otwarto w piątek 14 września w samo południe w Rezydencji Prezydentów RP na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem. Ponad 100 osób zebranych w dolnym Zamku powitała przewodnicząca komitetu organizacyjnego, Danuta Szczypka, a słowo pozdrowienia przekazał bp Adrian Korczago. Inauguracyjny wykład wygłosił dr Łukasz Barański pt. Ewangelicy w walce o niepodległość Polski. 

Po południu dr Ewa Jóźwiak omówiła zagadnienie Ewangelicy reformowani w walce o niepodległość, a dr hab. Grażyna Kubica-Heller zaprezentowała temat Feministyczny efekt Lutra, czyli o edukacji śląskich ewangeliczek. W dyskusji głos zabrali: Jan Puczek – omawiając zagadnienie Śląsk Cieszyński w drodze do Macierzy jako fenomen historyczny w dziejach Polski, dr hab. Kazimierz Starzyk, który przedstawił postać Jana Łyska – nauczyciela, poety, żołnierza marzącego o niepodległości oraz Danuta Szczypka, która zapoznała zebranych z tematem Ślązakowcy wobec niepodległości Polski. Wieczorem uczestnicy Forum wzięli udział w przejażdżce wozami do koliby nad Białą Wisełką w Wiśle-Czarnem.

Drugiego dnia Forum, w sobotę 15 września 2018 roku, uczestnicy zwiedzili Rezydencję Prezydentów RP, a następnie udali się do Domu Zborowego w Wiśle. Jedyny tego dnia wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Szymon Drzyżdżyk – Encyklika „Centesimus annus” odczytana po latach – czyli refleksja o państwie, Kościele i współczesnej Polsce. Po południu odbył się panel dyskusyjny pt. Zaangażowanie polityczno-społeczne Kościoła (szanse i zagrożenia), w którym wzięli udział prof. Andrzej Friszke, dr Tadeusz Kuśmierowski, prof. Zbigniew Mikołejko oraz red. Adam Szostkiewicz. Dyskusję prowadził prof. Jarosław Płuciennik. Na zakończenie dnia zebrani uczestniczyli w koncercie organowym Tomasza Orlowa Muzyczne inspiracje. Bach – Sztwiertnia – Bach w kościele ap. Piotra i Pawła.

W niedzielę 16 września w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle odbyło się nabożeństwo komunijne, podczas którego kazanie wygłosił ks. radca Waldemar Szajthauer, a następnie Forum podsumowano i zakończono wspólnym spotkaniem w Domu Zborowym.

Najnowsze wpisy