W niedzielę 21 lipca 2024 roku w ramach pamiątki poświęcenia kościoła wspominano uroczystość poświęcenia ustrońskich dzwonów, która miała miejsce przed 100. laty.
Tradycyjnie odbyły się równocześnie dwa nabożeństwa. Jedno w kościele, drugie na placu przed kościołem. Nabożeństwo w kościele odprawili ks. proboszcz Dariusz Lerch i bp Adrian Korczago, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Nabożeństwo przed kościołem prowadzili natomiast ks. dr Zbigniew Obracaj i ks. Oskar Wild – proboszcz parafii w Wiśle-Głębcach, który zwiastował Słowo Boże.
Wszystkich zebranych na uroczystości powitał proboszcz parafii,który przytoczył krótką relacją anonimowego uczestnika pamiątki poświęcenia kościoła z 26.07.1925 r. : „Do Ustronia jadę na poświąckę bardzo chętnie. Nęci mnie Ustroń sam, jego przepiękne położenie. Gdy wyjadę na Goleszowską Kępę i spojrzę na Równicę i Czantorię, czuję w sobie dziwny żar, rodzi się we mnie pewien gatunek dumy luterskiej. Podobne uczucie musiał mieć Dawid, gdy zbliżał się do Jeruzalemu i widział przed sobą wzgórza Syjonu. A kiedy dojadę przez wąwóz Kuboków i na Goje, a prześliczny kościół ustroński, obecnie ze swą zieloną wieżą, wystąpi na tle Zawodzia i Równicy, cały widziany od gruntów aż po krzyż i zdaje się do mnie wołać: wnijdźżesz w bramy jego z wysławianiem, a do sieni jego z chwałami, to chciałbym stanąć i patrzeć i chciałbym pędzić, by już przy nim i w nim być. Wtedy najlepiej pojmuję Psalm 84: «O jak miłe są przybytki Twoje Panie Zastępów» Tego roku uroczyste natchnienie moje doznało bardzo miłego i przyjemnego wzmocnienia przez głos dzwonów, które z wieży zagrały cudownie, gdym przez Goje i około krzyża przejeżdżał. Zbór ustroński dobrze zrobił, że przed rokiem takie dzwony sprawił. Przyszłe pokolenia będą mogły być dumne z przodków swoich…”.
Oprawę muzyczną zapewniła Diecezjalna Orkiestra Dęta pod dyr. Józefa Mamicy, Chór Ewangelicki z Wisły Głębiec prowadzony przez Tadeusza Poloka oraz Ustroński Chór Ewangelicki pod dyr. Szymona Staniszewskiego.
Wyjątkowo nabożeństwo zakończyło się wspólnym spotkaniem uczestników obu nabożeństw na placu kościelnym, gdzie kurator parafii Łukasz Sitek odczytał krótką historię ustrońskich dzwonów: „ Wiara, Nadzieja i Miłość – tłumnie jak i dzisiejszego świątecznego dnia, zebrała ustrońskich zborowników wokół Jakubowego kościoła. Rok 1924 był dla zboru ustrońskiego rokiem błogosławionym i pamiętnym – jak w swych wspomnieniach zapisuje ówczesny proboszcz Ks. Nikodem. Trzy nowe wozy Jerzego Kozła z Ustronia, zaprzęgnięte w konie cisowe, czarne oraz siwe, przystrojone w wieńce i kwiaty wiozły bowiem z pobliskiego dworca kolejowego trzy stalowe, nowo odlane w ludwisarni w Bohum dzwony, zamówione przez prezbiterstwo zboru dla naszego kościoła. Po drodze śpiewano ustrońską pieśń – „Bóg nasz wszechmogący”, a cały tłum z niecierpliwością i wzruszeniem czekał na zawieszenie i pierwsze bicie dzwonów. Nastąpiło ono 1 czerwca 1924 roku. Kazanie w kościele wygłosił ks. Senior Kulisz, a na placu parafialnym ks. Nikodem. Ustrońskie dzwony to Miłość – największy, Wiara średni oraz Nadzieja najmniejszy. Razem ważą niespełna 3,5 tony. Ks. Nikodem zapisał również takie wydarzenie „Kiedyśmy w poświęckę dzwonów po południu kazali wszystkiemi dzwonami dzwonić, wyszedł staruszek głuchy w chacie pod Czantoryją z iby na pole, a kiedy wrócił do izby opowiadał swoim, że gdzieś pięknie muzyka grała…”. Drogi ustroński zborze, od 100 lat te dzwony towarzyszą nam w naszej codzienności, wskazując rytm dnia, wzywając na nabożeństwa i uroczystości, są z nami w chwilach pożegnań i radości. Niech ich melodia napawa nas dumą z naszych poprzedników, przypomina nasze chrześcijańskie powołanie, kruszy serca, łączy co podzielone oraz wzywa do wspólnej, tej luterskiej odpowiedzialności za nasz ustroński zbór. Wiara, Nadzieja i Miłość ”, następnie wszyscy mogli wsłuchać się w ich piękne brzmienie.
Niedzielne uroczystości poprzedziły Dni Jakubowe. W piątek odbył się koncert skrzypcowo-organowo-klawesynowy w wykonaniu Daniela Strządały oraz Ewy Zaborny-Strządała. W sobotę śpiewał Chór Kameralny Lege Artis pod dyr. Szymona Staniszewskiego, a na trąbce na wieży kościoła grał Tomasza Greń.
Link do nabożeństwa: https://www.youtube.com/watch?v=Y8iYuBzAoAc
Źródło i zdjęcia: Facebook PEA w Ustroniu