100. urodziny siostry Henryki

3 listopada 2023 roku siostra Henryka Stebel obchodzi swoje 100. urodziny. Życzenia do Jubilatki skierował zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej bp Adrian Korczago.

Tradycyjnie siostry wraz z gośćmi spotkali się w kaplicy Domu Sióstr, by pieśniami i modlitwą podziękować Bogu za prowadzenie siostry Henryki poprzez 100 lat jej życia. Rozpoczęto od ulubionej pieśni siostry „Ujmij mą dłoń”,  a następnie w oparciu o psalm życia Jubilatki – Psalm 23 „Pan jest moim pasterzem” bp Adrian Korczago wygłosił rozważanie nawiązując do najważniejszych wydarzeń z jej życia, podkreślając wypełnienie zawartych w psalmie obietnic. Po modlitwie dziękczynnej bp udzielił siostrze Henryce błogosławieństwa. Wszyscy zebrani udali się na uroczysty obiad,  podczas którego tradycyjnie każda osoba zasiadająca przy stole dedykowała  Jubilatce zwrotkę jakiejś pieśni, którą wspólnie odśpiewano. Emerytowana siostra przełożona Lidia nawiązała do kilku wspomnień, a następnie głos zabrała stulatka, która z wdzięcznością dziękowało Bogu i wszystkim zebranym za obecność.

Siostra

Henryka Stebel

Pan jest moim Pasterzem

Ps 23,1

Czcigodna Jubilatko!

Droga siostro Henryko!

W dniu niezwykłego Jubileuszu 100-lecia Urodzin, wraz z całą społecznością ewangelicką Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, dziękuję Bogu Wszechmogącemu, że od pierwszych lat postawił na drodze życiowej Siostry wspaniałego Pasterza, który ujął za dłoń i konsekwentnie prowadził przez cały wiek najrozmaitszych doświadczeń: pięknych,
ale i niejednokrotnie trudnych, czasem wręcz ocierania się o ciemną dolinę. Bliskość Tego Pasterza pozwalała czuć się bezpiecznie, szukać w Nim stale na nowo wsparcia i doprowadziła do wyznania Siostry: „Lubię to moje życie. Czuję się w nim spełniona”.

Niech łaskawy Bóg nadal wspiera i wspomaga, daje radość życia i pomnaża służbę Siostry, która mimo sędziwego wieku wciąż jest imponująca!

bp Adrian Korczago

Bielsko-Biała, 3.11.2023.

Siostra Henryka – Helena Stebel urodziła się 3 listopada 1923 roku w Wiśle. Już w okresie dzieciństwa doświadczyła wielu trudnych momentów w swoim życiu – utraty matki, która zmarła tuż przed wybuchem II wojny światowej, a także powołania do wojska jej czterech braci i ojca. W młodości podjęła się pracy w Domu Zdrojowym w rodzinnej Wiśle. W wieku 32 lat podjęła decyzję o wstąpieniu do Diakonatu „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. W trakcie okresu próbnego pracowała kolejno w Domu Starców na „Szczukówce”, Domu Opieki „Ostoja Pokoju” w Miechowicach oraz w Domu Opieki w Sorkwitach na Mazurach. W 1969 roku została wyświęcona na diakonisę. Następnie przez 6 lat służyła w Domu Opieki „Tabita” pod Warszawą, by następnie wrócić do Dzięgielowa. Tam też sprawowała opiekę w Domu Sióstr Emerytek „Salem”. Po wybudowaniu Domu Opieki „Emaus” w Dzięgielowie służyła tam potrzebującym przez długie lata do czasu przejścia na emeryturę.

Źródło biograficzne: publikacja „Powołane”

Zdjęcia: diak. Helena Gajdacz, ks. Marek Londzin

Najnowsze wpisy

  • Aplikacja mobilna eŚpiewnik

    Przedstawiamy aplikację mobilną eŚpiewnik, czyli Śpiewnik ewangelicki w wersji cyfrowej.

    Czytaj więcej
  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej