125-lecie cmentarza w Istebnej

W Pamiątkę Umarłych 1 listopada 2022 roku Parafia Ewangelicko-Augsburska w Istebnej przeżywała jubileusz 125-lecia cmentarza „na Brzyżkowym”.

Uroczystość nawiązywała do poświęcenia ziemi cmentarnej oraz kaplicy z dzwonem na potrzeby drugiego w historii istebniańskiej ziemi ewangelickiego cmentarza w dniu 1 listopada 1897 roku, którego dokonał ówczesny proboszcz parafii w Nawsiu k/Jabłonkowa (obecnie terytorium Republiki Czeskiej), a zarazem duszpasterz trójwiejskich ewangelików – ks. Franciszek Michejda (1848-1921).

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się dziękczynno-wspomnieniowym nabożeństwem w kościele „na Kurzyszowskim” w Istebnej, któremu przewodniczył proboszcz ks. Dariusz Madzia. Okolicznościowe kazanie podczas tegoż nabożeństwa wygłosił ks. radca Waldemar Szajthauer. Kaznodzieja swe zwiastowanie Słowa Bożego oparł o ten sam tekst biblijny, na który 125 lat temu zwiastawał ówczesny proboszcz parafii w Wiśle – ks. Jerzy Mrowiec (1860-1941), a więc: „Albowiem nie mamy tu miasta trwałego, ale tego przyszłego szukamy” (List do Hebrajczyków 13,14). Czynny udział w tymże nabożeństwie wzięła także proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Istebne (Słowacja) – ks. Alena Durcikova.

Po zakończeniu nabożeństwa delegacja udała się na cmentarz na istebniańskie „Brzyżkowe”, gdzie miało miejsce złożenie kwiatów przy skrzypcowym akompaniamencie p. Zbigniewa Wałacha. Następnie w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej „na Dzielcu” odbyło się minisympozjum, które było poświęcone historii trójwiejskich cmentarzy, którą przybliżył p. Andrzej Suszka; a także osobom spoczywającym na istebniańskim „Brzyżkowym”. Podczas tegoż spotkania miała miejsce promocja jubileuszowej publikacji. Na zakończenie jubileuszu delegacja wybrała się także na cmentarz ewangelicki do Nawsia, gdzie zlożyla kwiaty na grobie wspomnianego już ks. seniora Franciszka Michejdy.

Tekst: Jerzy Kędzior

Zdjęcia: Oliwia Madzia / FB-Parafia Ewangelicko-Augsburska w Istebnej

Najnowsze wpisy

  • Aplikacja mobilna eŚpiewnik

    Przedstawiamy aplikację mobilną eŚpiewnik, czyli Śpiewnik ewangelicki w wersji cyfrowej.

    Czytaj więcej
  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej