30. ekumeniczne dożynki w Brennej

​W niedzielę 25 sierpnia Brenna gościła 30. Dożynki Ekumeniczne. W obchodach uczestniczył bp Adrian Korczago.

W czasie odbywającego się w amfiteatrze w centrum Brennej nabożeństwa ekumenicznego kaznodzieją był biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. Przypomniał on inicjatywę powstania dożynek ekumenicznych i towarzyszącej im modlitwy jako „ogród Bożej łaski”. W nawiązaniu do znanej piosenki Jonasza Kofty zaapelował, by nie zapominać o tym dziele, które, jak przekonywał, powstało z natchnienia Bożego.

„Pamiętajcie o ogrodach Bożej łaski. Takim ogrodem Bożej łaski są te nabożeństwa tutaj w Brennej. Bo w żar epokowych napięć i nieporozumień użyczy wam chłodu tylko Chrystus. Tylko Chrystus” – wzywał biskup Korczago i zauważył, że warto się cieszyć tym, że od 30 lat takie spotkanie ekumeniczne ma miejsce.

„Ono stało się punktem odniesienia do kolejnych ekumenicznych owoców, które rodziły się na tej szczególnej ziemi Śląska Cieszyńskiego” – podkreślił. „To w Brennej, kiedy odchodzili bliscy, nad grobem stawał duchowny ewangelicki i katolicki, jeśli małżonkowie byli mieszanych wyznań. To na Uniwersytecie Śląskim przez 10 lat w ramach ekumenicznego projektu wykładaliśmy wspólnie pedagogikę religii. Młodzi ludzie, stając na ślubnych kobiercach, mogli liczyć na duchowe wsparcie każdego ze swych duszpasterzy” – dodał bp Korczago, zwracając uwagę, że poświęcony tym inicjatywom trud „nigdy nie był i nie będzie daremny”.

„A to dlatego, że to nie jest, w moim odczuciu, ludzka inicjatywa, ale stanowi inspirację od Tego, który powiedział: Ja jestem życiodajnym chlebem. To jest inicjatywa Chrystusa, który chce, abyśmy się z szacunkiem odnosili do siebie nawzajem” – powiedział kaznodzieja.

Na uroczystościach obecny był inicjator międzywyznaniowego przedsięwzięcia diecezjalny referent ds. ekumenizmu ks. prof. Józef Budniak, który 29 lat temu, jako proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej, wspólnie z wójtem Janem Mędrkiem i śp. ks. Erwinem Miklerem z parafii ewangelickiej, zapoczątkował to dzieło.

„Razem we trójkę zdecydowaliśmy się, by do dożynek, które tu były, dołączyć modlitwę ekumeniczną. Jest takie powiedzenie, że czas leczy rany, a u Eskimosów mówią, że czas przybywa. Czas 30. dożynek ekumenicznych przybył. Dziękujemy Panu Bogu za ten chleb, który jest symbolem jedności w ekumenizmie globalnym” – stwierdził ks. Budniak.

Modlitwę w ramach dożynek poprowadził biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Wspólne dziękczynienie zakończyło odmówienie Modlitwy Pańskiej oraz błogosławieństwo udzielone przez duchownych z różnych Kościołów.

Podczas święta plonów odbyły się występy chórów, orkiestry dętej i zespołów regionalnych oraz koncert zespołów z Czech, Litwy i Sycylii w ramach 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego.

Gazdami dożynek byli Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. Obrzęd dożynkowy poprowadził zespół regionalny „Brenna”.

Relacja na podstawie: ekai.pl

Zdjęcia: ekumenizm.wiara.pl, diecezja.bielsko.pl

Najnowsze wpisy