310. pamiątka poświęcenia kościoła Jezusowego

Tradycyjnie w czwartą niedzielę maja 26 maja 2019 roku cieszyńska parafia obchodziła pamiątkę wytyczenia miejsca pod budowę kościoła Jezusowego w Cieszynie.

W tym roku przypadała 310. rocznica tego wydarzenia.  Na to uroczyste nabożeństwo przybyli liczni wierni, a także grono gości: ponad dwudziestoosobowa delegacja z partnerskiej parafii w Schwabach, delegacja z drugiej parafii partnerskiej w Dolnym Kubinie w Słowacji. Władze samorządowe reprezentowała burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Obecny był także przedstawicie Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. 

Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się od występów chórów działających w parafii cieszyńskiej. Słowem Bożym służył biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. W kazaniu opartym o wyznaczony tekst na niedzielę Rogate z Ewangelii Jana 16, 23-32 nawiązał do głównego przesłania tej niedzieli, jakim jest modlitwa.

Po nabożeństwie słowa pozdrowienia dla zboru skierowali: ks. dr Paul Zelfelder, proboszcz parafii w Schwabach, burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz i prof. Jerzy Buzek. Po nabożeństwie na placu kościelnym miał miejsce tradycyjny piknik. Zaprezentował się na nim przygotowany specjalnie tą uroczystość „mega chór” dziecięcy przygotowany przez ks. Marcina Podżorskiego i Martę Cienciała. Wystąpił również z programem artystycznym Zespół Ziemi Cieszyńskiej.

O godzinie 17 w kościele, podobnie jak w latach poprzednich, odbył się 18. koncert „Karol Stryja in Memoriam”. Wykonawcami koncertu była Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela.

Tekst: Jan Król

Zdjęcia: Beata Macura

Najnowsze wpisy