80. urodziny księdza Henryka Czembora

26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor.

Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii przez biskupa Andrzeja Wantułę. Jako młody duchowny skierowany został do służby w Diecezji Warszawskiej, gdzie był wikariuszem diecezjalnym. W kolejnych latach był najpierw administratorem, a następnie proboszczem parafii ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim, aż do 1983 roku, kiedy to jako administrator, a potem również jako proboszcz prowadził duszpasterską działalnością w Ustroniu. W roku 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim, zdobywając tytuł magistra historii. W latach 1972-97 wykładał Historię Kościoła na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, uzyskując w 1977 roku tytuł doktora teologii.

Pod jego kierownictwem dokończono budowę kościoła w Górkach i kaplicy w Ustroniu-Polanie, oraz domu parafialnego w Ustroniu. Z jego udziałem również wybudowano kościoły: w Brennej i Bładnicach oraz domy parafialne: w Brennej, Ustroniu-Polanie i Bładnicach. Doprowadził do utworzenia trzech nowych, samodzielnych parafii: w Cisownicy, w Brennej-Górkach oraz w Bładnicach.

Ksiądz Henryk Czembor jest autorem wielu artykułów, felietonów, wierszy i opowiadań. Był członkiem kolegium redakcyjnego „Zwiastuna”. Napisał i wydał ponad 20 książek.

W latach 1985-97 należał do zwierzchnich władz kościelnych, najpierw jako sekretarz Wydziału Synodalnego, później jako radca Konsystorza. Jako przewodniczący Komisji Prawniczej Synodu przygotował projekty zasadniczego prawa wewnętrznego. Uczestniczył też w przygotowaniu Ustawy o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W latach 1995-2001 był współprzewodniczącym Komisji Regulacyjnej, powołanej na podstawie tej ustawy.

fot. szczytno.luteranie.pl

Najnowsze wpisy