95-lecie Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer”

W dniach 15-16 września 2018 roku odbyły się uroczystości związane z 95-leciem Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. 

W sobotę 15 września o godz. 17:00 w kościele ewangelickim w Dzięgielowie odbył się jubileuszowy koncert orkiestry kameralnej oraz chóru ECHO z Zaolzia.

16 września w niedzielę siostry wraz z duchownymi przeszły procesjonalnie z Domu Macierzystego sióstr do kościoła ewangelickiego w Dzięgielowie, by wziąć udział w uroczystym nabożeństwie. Podczas uroczystości siostra Hilda wraz z siostrą przełożoną Ewą Cieślar wyraziły podziękowania pracownikom Domu Opieki „Emaus” i Diakonatu Żeńskiego, którzy od ponad 30 lat są związani z tymi obiektami. Ks. Emil Gajdacz i ks. Marek Londzin udzielili pracownikom błogosławieństwa. Ponadto pensjonariusze Domu Opieki „Emaus” wraz pracownikami i niektórymi siostrami przedstawili specjalnie przygotowaną na tę okoliczność sztukę nawiązującą do historii Diakonatu Żeńskiego autorstwa Janiny Gazdy.

Słowo Boże podczas nabożeństwa zwiastował bp Adrian Korczago, duchowy opiekun Diakonatu. W trakcie uroczystości do zebranych okolicznościowe przemówienia skierowali bp Ryszard Bogusz w imieniu Diakonii Polskiej, wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego Sylwia Cieślar przekazała diakonisom wyrazy uznania, wręczając zarazem Złotą Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla całego Diakonatu oraz nagradzając siostry przełożone: siostrę Lidię Gottschalk oraz siostrę Ewę Cieślar. Słowa pozdrowienia i podziękowania przekazał także wójt gminy Goleszów, Krzysztof Glajcar, od ponad 40 lat związany z Diakonatem. Ks. Marek Londzin nawiązał także do jubileuszu 65-lecia wyświęcenia na diakonisę siostry Marty Gerke, która przez dziesiątki lat służyła w Domu Opieki w Miechowicach i w Domu Matki Ewy.

Nabożeństwo uświetnił chór parafialny z Dzięgielowa pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna, w uroczystościach licznie uczestniczyli pracownicy Domu Opieki wraz z rodzinami. Po nabożeństwie zorganizowano poczęstunek dla zaproszonych gości.

Fot. dk. Helena Gajdacz/Archiwum Parafii Ewangelickiej w Dzięgielowie

Najnowsze wpisy