Apel modlitewny – Tragedia Górnośląska 1945 i wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau

Apel biskupa Adriana Korczago związany z 75. rocznicą Tragedii Górnośląskiej oraz 75. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Siostry i bracia w Jezusie Chrystusie!

Ostatnia niedziela stycznia w województwie śląskim to Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Ma być to stała forma upamiętnienia Ślązaków – ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. W związku z 75. rocznicą tej Tragedii proszę o nawiązanie do tej okoliczności w waszych modlitwach, gdyż wśród ofiar znalazło się wielu ewangelików – którzy zostali zamęczeni zarówno w obozach koncentracyjnych w Świętochłowicach-Zgodzie, Siemianowicach, Mysłowicach, jak i na zesłaniu w odległych republikach ZSRR.

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, przypadającą 27 stycznia 2020 roku proszę podczas niedzielnych nabożeństw równocześnie o wspomnienie ofiar ludzkiej nienawiści i pogardy oraz modlitwę, by miłość, zgoda i pokój wypełniały nasze serca, myśli i czyny.

Jednocześnie proszę, by w najbliższy poniedziałek o godz. 15 dzwony naszych kościołów przypomniały nam wszystkim o modlitwie o wzajemną życzliwość i szacunek, by w przyszłości nigdy nie dochodziło do aktów bestialskości ze względu na narodowość, język, światopogląd, wyznanie, religię czy kulturę.

Złączony w modlitwie,

bp Adrian Korczago

 1. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, po drogach naszych prowadzi!
  Bądź wodą, daj chleb w pustynne dnie, błogosław nas już na co dzień
 2. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, jest z nami w naszych cierpieniach!
  Niech ciepło i blask śle Twoja twarz, złe czasy na dobre zmieniaj!
 3. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, tak zło już nas nie naruszy!
  Bądź siłą, daj moc, by pokój rósł, byś zbawił już nasze dusze
 4. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, jest z nami na naszych drogach!
  Duch Święty niech da, co wiecznie trwa, zaśpiewaj na chwałę Boga!
  ŚE 301

Najnowsze wpisy