Centralne nabożeństwo ekumeniczne

W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W liturgii uczestniczyli m.in.: reprezentujący Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i zarazem Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec, bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej, bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej, ks. Adam Malina, Prezes Synodu Kościoła oraz z Kościoła Rzymskokatolickiego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, bp Jan Kopiec z Gliwic, bp Andrzej Czaja z Opola i bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca.

Kazanie w zastępstwie za nieobecnego z powodów zdrowotnych prawosławnego arcybiskupa Abla, arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Autokefalicznego Kościoła wygłosił bp Jerzy Samiec. Wskazywał, by poszczególne Kościoły przestały koncentrować się na sobie, na wzajemnych relacjach, na dążeniu do jedności, ale by skupiły się na wypełnianiu zadania, jakie postawił im Jezus Chrystus. W swoim kazaniu przyrównywał Kościół do orkiestry symfonicznej, dyrygowanej przez Ducha Świętego, która jednak zamiast koncentrować się na graniu pięknego utworu zaczyna ze sobą rywalizować. „Czy ważniejsza jest sekcja smyczkowa? Ci, którzy grają na skrzypcach, czy ci, co na fletach? Może ten z tyłu, który od czasu do czasu uderza w bęben?” – pytał biskup – „Może czasami staramy się trochę poprawić kompozytora, dopisać coś w nutach, potwierdzić, że ktoś drugi ma grać dokładnie tak, jak my” – stwierdzał. Dalej wskazywał: „Mamy siebie słuchać i mamy patrzeć na dyrygenta, aby w odpowiednim czasie i w odpowiednim tempie oraz natężeniu wydawać stosowne dźwięki. Tylko wtedy zabrzmi piękny utwór miłości”. Biskup tłumacząc, że jest kaznodzieją w zastępstwie, zauważał, że są sprawy, w których nikt chrześcijan nie zastąpi. Jedną z nich jest krzewienie miłości do siebie nawzajem – to zadanie, do którego powołani są chrześcijanie.

Materiały do ekumenicznych modlitw w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowała wspólnota Grandchamp w Szwajcarii, opierając je na słowach Jezusa z Ewangelii Jana 15,5-9 „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”.

Zdjęcia: Przemysław Kucharczak gosc.katowice.pl; katowice.luteranie.pl

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej