Centralne nabożeństwo ekumeniczne dla uczestników COP24

W niedzielne popołudnie 9 grudnia 2018 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne dla uczestników szczytu klimatycznego ONZ COP24. W nabożeństwie uczestniczyli reprezentanci Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W adwentowo-biblijnym nabożeństwie w języku polskim i angielskim wzięli udział m.in. Biskup Kościoła Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Adrian Korczago – zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, bp Marian Niemiec – zwierzchnik Diecezji Katowickiej i przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Adam Malina – prezes Synodu Kościoła oraz ks. Grzegorz Giemza – dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Obecni byli także przedstawiciele Światowej Rady Kościołów.

Kazanie wygłosili abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki Kościoła Rzymskokatolickiego oraz abp Anders Wejryd, prezydent na Europę Światowej Rady Kościołów, emerytowany luterański prymas Szwecji. Abp Skworc wskazywał na fakt, że człowiek jest powołany by w mocy Ducha Świętego zmieniać oblicze ziemi, porządkować swoje otoczenie oraz uderzać w dzwon sumień myśląc o losach świata i człowieka. Abp Anders Wejryd nawiązywał do idei ekumenizmu i więzi pomiędzy tym co prywatne a tym co wspólne, ludzkie i ekologiczne. Wskazywał także na możliwość wspólnego działania Kościoła i społeczeństwa w kontekście roztropnego, długoterminowego, zarządzania tym co nam powierzono.

Do zebranych słowa pozdrowienia skierował także bp Marian Niemiec oraz bp Jerzy Samiec. Zwierzchnik Diecezji Katowickiej wzywał do modlitwy zarówno dziękczynnej za ziemię – nasz wspólny dom, jak i przyczynnej o poczucie odpowiedzialności i mądrość w zarządzaniu bogactwami ziemi. Biskup Kościoła i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej apelował o zwalczanie podziałów między ludźmi w celu podjęcia najwłaściwszych decyzji w sprawie ochrony klimatu naszej planety i wzywał, by to zadanie realizować także poprzez wspólną modlitwę.

Porządek nabożeństwa został oparty o czytania biblijne dotyczące stworzenia świata, grzechu człowieka oraz przyjścia Mesjasza. Uczestnicy odmówili także wspólnie wyznanie wiary oraz Modlitwę Pańską. Podczas nabożeństwa miała miejsce rozbudowana modlitwa wiernych, a na jego zakończenie odśpiewano Te Deum jako podziękowanie za dzieło stworzenia. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła orkiestra i chór Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyr. ks. Bartosza Zygmunta.

W katedrze byli obecni uczestnicy 3. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej, którzy pod koniec listopada odwiedzili teren Diecezji Cieszyńskiej.

W trakcie całego szczytu klimatycznego w Katowicach działa Strefa Duchowa COP24, prowadzona przez Kościoły chrześcijańskie mające swoje parafie na terenie miasta.

Relacja i zdjęcia na podstawie archidiecezjakatowicka.pl

 

Najnowsze wpisy