Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

10 listopada 2018 r. w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się Centralne Dziękczynne Nabożeństwo Ekumeniczne z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Diecezję Cieszyńską reprezentował ks. radca Waldemar Szajthauer.

Nabożeństwo przygotowała wspólna Komisja rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski (KEP) oraz Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Liturgia zawierała elementy różnych tradycji liturgicznych.

Jeszcze przed nabożeństwem uczestnicy mogli wysłuchać pieśni w wykonaniu Prawosławnego Chóru Warszawskich Szkół Teologicznych pod dyrekcją prof. Wł. Wołosiuka. Liturgia ekumeniczna rozpoczęła się od procesjonalnego wejścia świeckich i duchownych. Do kościoła wniesiono Biblię Ekumeniczną, z której odczytywane były wszystkie teksty, a także Ikonę Świętej Trójcy oraz paschał. Nabożeństwo rozpoczęli wspólnie bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu KEP. Obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów, także spoza PRE.

Ks. dr Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaśpiewał litanię, w której dziękował Bogu za niepodległość Polski i wspominał wszystkich, którzy walczyli o jej wolność i pomyślność. Nie zabrakło również modlitwy o współczesność. Dziękczynienie za światło Ewangelii oraz prośbę o wybaczenie grzechów wypowiedział ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. Dziękczynienie za stworzenie i wyznanie grzechu za brak dbałości o powierzony dar wypowiedział ks. Piotr Gaś, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. O miłości do Ojczyzny i do bliźnich mówił w swojej modlitwie ks. dziekan Henryk Dąbrowski (Kościół polskokatolicki), przewodniczący warszawskiego oddziału PRE. Za zwierzchności i pokój na ziemi modlił się bp senior Kościoła ewangelicko-metodystycznego Edward Puślecki

Słowa Pisma Świętego odczytywał duchowny z Kościoła ewangelicko-reformowanego (ks. Michał Koktysz), a obrzęd czytania Ewangelię według tradycji mariawickiej poprowadził kapł. M. Dominik Miller.

Kazanie wygłosił biskup Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Biskup Samiec wspominając 100-lecie odzyskania Niepodległości podkreślił, że nie jesteśmy w miejscu, w którym możemy wspólnie świętować odrodzenie wspólnej Ojczyzny: Jestem przekonany, że dziś w Polsce bardzo potrzebujemy tych, którzy niosą pokój. Jubileusz 100-lecia niepodległości powinien nas połączyć, a niestety stał się kolejnym powodem do walki i siania wzajemnej niechęci. Będą też tacy, którzy także nam odmówią prawa do świętowania, podając powody, których nikt z nas nie zaakceptuje. Mniejszości, niestety, często tego doświadczają.

Biskup przypomniał okres dwudziestolecia międzywojennego, również jako czas konfliktów. Mówił też o męczennikach i bojownikach o Niepodległą, którzy zostaną odznaczeni przez Prezydenta Orderem Orła Białego. Duchowny odniósł się także do przyczyn upadku Rzeczypospolitej, która na 123 zniknęła z map Europy. Mówiąc o współczesności bp Samiec krytycznie odniósł się do wszelkich przejawów przywłaszczania prawdy oraz Ojczyzny. Podkreślił, że Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków bez względu na przekonania czy pochodzenie. Biskup zaapelował o wzajemny szacunek wszystkich rodaków oraz tych, którzy wraz z Polakami budują pomyślność Ojczyzny.

Kazanie tekst

Po kazaniu chór prawosławny odśpiewał w języku starocerkiewnosłowiańskim Osiem błogosławieństw. Wspólnie zmówiono Nicejsko-Konstantynopolitańskie Wyznanie Wiary z pominięciem Filioque, a więc zachodniego dodatku o pochodzeniu Ducha Świętego. Przedstawiciele różnych Kościołów wypowiedzieli intencje modlitewne. Wspomniane zostały imiennie osoby różnych wyznań, które straciły życie w czasach walki o jej wolność.

Słowa pozdrowienia podczas nabożeństwa przekazał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Odczytano również przesłanie Kościołów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski.

Relacja i zdjęcia: luteranie.pl

Najnowsze wpisy

  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej
  • Instytut Pastoralny w Lublinie ciąg dalszy

    W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej