Centralne obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji w Warszawie

W dniach 26-29 października 2017 roku w Warszawie trwają Centralne obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji organizowane przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. W obchodach biorą udział przedstawiciele Diecezji Cieszyńskiej.

W czwartek 26 października w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej odbywała się konferencja naukowa „500 lat Reformacji – tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość”. Podczas konferencji tytuł doktora honoris causa nadano ks. prof. Michaelowi Meyer-Blanckowi z wydziału teologii ewangelickiej Uniwersytetu w Bonn, a w ramach dwóch sesji wykładowych analizowano historyczne i kulturowe aspekty związane z Reformacją. Wieczorem uczestnicy obchodów wysłuchali koncertu „Pochwal Mój Duchu, Mocarza przez 500 lat Reformacji” w kościele Świętej Trójcy pod kierownictwem artystycznym Joanny Korczago.

W piątek 27 października przedpołudniem kontynuowano konferencję naukową w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, natomiast popołudnie zaproszeni goście spędzili na Zamku Królewskim w Warszawie. Bp Jerzy Samiec, bp Anette Kurschus – zwierzchniczka Ewangelickiego Kościoła Westfalii ,
ks. dr Martin Junge – Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej oraz prof. Jerzy Buzek – były premier i eurodeputowany wzięli udział w konferencji prasowej Konferencja prasowa „500 lat i co dalej”. Następnie odbyła się uroczysta sesja jubileuszowa z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, podczas której wykłady wygłosili ks. dr Martin Junge i prof. Jerzy Buzek. Dzień zakończył się koncertem reformacyjnym w Filharmonii Narodowej, uczestnicy mogli także wziąć udział w Videomappingu na kościele św. Trójcy oraz w grze miejskiej zorganizowanej przez młodzież warszawskich parafii.

W sobotę 28 października przygotowano wiele atrakcji dla uczestników obchodów. Czynny był Szlak ewangelicki w Warszawie, który można zwiedzać dzięki komunikacji miejskiej, w Archiwum Akt Dawnych można było zobaczyć Akt Konfederacji Warszawskiej, zaplanowano dyskusję panelową, wystawy dotyczące Reformacji oraz koncert „Kantata reformacyjna” w kościele ewangelicko-reformowanym.

W niedzielę 29 października w kościele św. Trójcy odbyło się nabożeństwo jubileuszowe, podczas którego kazanie wygłosił bp Munib Younan, były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.

Fot. Daniel Wiśniewski/luteranie.pl/Mirosława Weremiejewicz/bp Adrian Korczago

Najnowsze wpisy