Chór „Graduale” we Włoszech

Chór „Graduale” z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bielsku w dniach 20-23 września 2018
przebywał na tournee w Italii.

W dniach 20-23.09.2018 na zaproszenie Coro dei Polifonici del Marchesato di Saluzzo, Luterański Chór GRADUALE z parafii w Bielsku udał się po raz pierwszy w swojej ponad 70-letniej historii na koncerty do Włoch. Podróż wiodła z Bielska-Białej, przez lotnisko w Ostrawie do Mediolanu-Bergamo.

Malownicza miejscowość Paesana, w której gościliśmy mieści się w regionie Piemont (prowincji Cuneo), skąd widoczny jest najwyższy szczyt Alp Kotyjskich – Monte Viso (3814m n.p.m.). W czasie trzydniowego pobytu chór miał możliwość zwiedzić położone 20 km na południe wyjątkowo piękne miasto Saluzzo oraz odległy o 80 km na północ Turyn.

Poza częścią turystyczną głównym celem wyjazdu były dwa koncerty. Pierwszy miał miejsce w piątek 21 września w kościele Santa Maria w Paesana. Kościół barokowy z lat 1767 i 1783 z doskonałą akustyką przyciągnął mnóstwo słuchaczy. Miłą niespodzianką był krótki występ wspaniałego Polifonici del Marchesato. W czasie koncertu słowo wygłosił burmistrz Saluzzo, proboszcz parafii Santa Maria, dyrygent Polifonici del Marchesato Enrico Miolano oraz Giovanni Borsa – główny organizator naszego pobytu. Drugi koncert odbył się w sobotę 22.09. w Saluzzo. Kościół San Giovanni jest budowlą gotycką i pochodzi z 1281 roku. Niezwykle surowe wnętrze sprawiało poczucie wyjątkowości miejsca, w którym przyszło nam śpiewać. Było nam bardzo miło widzieć, że podobnie, jak w Paesana, tak i tutaj publiczność przybyła bardzo licznie.

Program obu koncertów był przekrojowy i zawierał utwory począwszy od epoki renesansu po współczesność. Zawierał kompozycje twórców polskich i obcych zarówno luterańskich, jak i innych wyznań. Oba koncerty były dla nas niezwykle pozytywnym doświadczeniem, dającym szansę na reprezentowania nie tylko naszego miasta oraz bielskiej parafii, ale całego Kościoła Luterańskiego w Polsce.

Luterański chór „Graduale” działa w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Bielsko od 1945 roku.
Poprzez swoją działalność chór kontynuuje wielkie przedwojenne tradycje muzyczne bielskiej parafii. W ciągu ponad siedemdziesięciu lat swego istnienia chór wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą (m.in. Czechy, Węgry, Austria, Szwecja, Niemcy, Holandia, Dania, Słowacja, Rosja) śpiewając w największych luterańskich katedrach Europy (Ulm, Uppsala) ale i w małych kościółkach, domach opieki, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych.

Agata Fender – dyrygent chóru

Zdj. Marta Fender

Najnowsze wpisy