Delegaci Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w diecezji cieszyńskiej

W niedzielę 17 września 2023 roku delegaci Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej gościli w parafiach diecezji cieszyńskiej.

Reprezentanci Kościołów luterańskich z całego świata uczestniczyli w nabożeństwach w Polsce, Czechach i na Słowacji. Na terenie diecezji cieszyńskiej goście zostali przyjęci przez parafie w: Cieszynie, Bielsku, Brennej, Drogomyślu, Goleszowie, Istebnej, Skoczowie, Starym Bielsku, Wiśle-Centrum i Wiśle-Czarnem, gdzie wygłaszali kazania, przekazywali słowa pozdrowienia oraz czynnie uczestniczyli w liturgii nabożeństw. Następnie delegaci wzięli udział w aktywnościach przygotowanych przez lokalne parafie.

Specjalnym gościem diecezji cieszyńskiej była natomiast sekretarz generalna ŚFL ks. Anne Burghardt, która odwiedziła razem z bp. Adrianem Korczago oraz sekretarzem ŚFL na region Europy Środkowo-Wschodniej ks. Ireneuszem Lukasem kościół Jezusowy wraz z Muzeum Protestantyzmu, a także w trakcie nabożeństwa w Dzięgielowie skierowała do świętującego Diakonatu „Eben-Ezer” słowa pozdrowienia, oraz pobłogosławiła zborowi w swoim rodzimym języku – estońskim.

Cieszyn (kazanie: wiceprezydent ŚFL abp Antje Jackelén ze Szwecji, słowo pozdrowienia: sekretarz generalny Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie ks. Mario Fischer z Niemiec)

Bielsko: (kazanie: bp Michael Chalupka z Austrii, słowo pozdrowienia: bp Frank Otfried July z Niemiec)

Brenna: (kazanie bp Olav Fykse Tveit z Norwegii, słowo pozdrowienia: bp Guan Hoe Lu z Singapuru)

Drogomyśl: (kazanie: bp Stanley Jose Moses z Indii, słowo pozdrowienia: ks. prezydent George Oshiba z Japonii)

Goleszów: (kazanie: wiceprezydent ŚFL ks. Astrid Kleist z Niemiec, słowo pozdrowienia: bp Burgert Brand z Namibii i przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu ds. Nabożeństw ŚFL Kinga Pap z Węgier)

Istebna: (kazanie: wiceprezydent ŚFL ks. Nestor Paulo Friedrich z Brazylii, słowo pozdrowienia: bp Alexis Salgado Rodriguez z Chile)

Skoczów: (kazanie: bp Kristina Kühnbaum-Schmidt z Niemiec, słowo pozdrowienia ks. prezydent Silvia Beatrice Genz z Brazylii)

Stare Bielsko: (kazanie: bp Marianne Christiansen z Danii, słowo pozdrowienia: bp Bidhan Kumar Nayak z Indii)

Wisła Centrum: (kazanie: wiceprezydent ŚFL abp Urmas Viilma z Estonii, słowo pozdrowienia: sekretarz Światowego Forum Chrześcijańskiego dr Casely B. Essamuah z Ghany)

Wisła Czarne: (kazanie: bp Low Chan z Malezji, słowo pozdrowienia: bp Theodor Jäckel z RPA)

Zdjęcia: logo Zgromadzenia Ogólnego ŚFL, profile facebookowe parafii ewangelickich diecezji cieszyńskiej

Najnowsze wpisy