Diecezjalna konferencja kobiet

W sobotę 6 maja 2017 roku w Goleszowie odbyła się Diecezjalna Konferencja Kobiet Diecezji Cieszyńskiej.  

Przybyło 44 delegatek Kół Pań z następujących parafii: Bielsko, Cieszyn, Cisownica, Goleszów z filiałami: Godziszów, Kozakowice, Leszna, Istebna, Jaworze, Skoczów, Wisła-Centrum oraz Wisła-Głębce.

Po przywitaniu zebranych przez Biskupa Diecezji, ks. dr Adriana Korczago, diecezjalne spotkanie rozpoczęła rozważaniem Słowa dk. Karina Chwastek-Kamieniorz. Niezapomnianych muzycznych wrażeń dostarczył występ goleszowskiego zespołu żeńskiego. Referat pt: „Co łączy te Katarzyny” wygłosiła dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Autorka zastanawiała się, co łączy te kobiety? Co dzieli? Kim są? Czy mają wpływ na życie współczesnych kobiet?

Nie trudno domyślić się, że jedną z nich – w Roku Reformacji – jest Katarzyna Luter, ale druga, Katharina Staritz? Kim jest? Kto o niej coś wie? A co z kolejną, bardzo już współczesną kobietą, pragnącą zachować anonimowość, zajmującą się m.in. pisaniem prozy i poezji? Co je wyróżnia? Czego możemy się od nich nauczyć? Czy ich odwaga, zaufanie, wiara, świadectwo życia, pionierskie działania mogą stać się wspólnym mianownikiem dla różnych kobiet różnych epok historycznych?

Na wydawać by się mogło retoryczne pytanie – co je łączy – odpowiedź można znaleźć  w książce Alessandro Pronzato, zatytułowanej szczególnie: „Kobiety, które spotkały Jezusa”. To jest klucz do mozaiki. Kobiety, które spotkały Jezusa!  Autor pisze: „Prawdziwy świadek ogranicza się do zaproponowania. Prowadzi do określonego punktu, który nie jest punktem dojścia, ale wyjścia. Jego drogi nie można powtórzyć. Jego, jej przykład powinien posłużyć tylko do tego, by każdy poszedł własną drogą, która jest zawsze jedyna, by osobiście stawił czoła ryzyku poszukiwania. Autentycznym świadkiem jest ten, kto jest w stanie zapalić iskierkę.”

Pani Anna Wantulok prowadziła całość spotkania, które zostało wzbogacone dodatkowo przez serdeczne przyjęcie, gościnność miejscowego Koła Pań, smaczny poczęstunek i wzajemne dzielenie się doświadczeniami ze służby kobiet. Na pamiątkę każda z uczestniczek konferencji dostała od goleszowskiego Koła Pań werset przewodni konferencji: „Gdyż w wierze, a nie oglądaniu pielgrzymujemy” (2 Kor 5,7) oraz przywiezione prosto z Torgawy foldery zawierające najważniejsze informacje dotyczące życia Katarzyny i Marcina Lutrów.

Tekst: Aleksandra Błahut-Kowalczyk

 

Najnowsze wpisy