Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Cieszyńskiej

23 kwietnia 2023 roku odbył się w kościele Jezusowym w Cieszynie wiosenny Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Cieszyńskiej.

Nabożeństwo w 2. Niedzielę po Wielkanocy z czynnym udziałem części cieszyńskich chórów ewangelickich rozpoczęło się przed godz. 10:00 od odśpiewania na stopniach schodów kościoła Jezusowego wspólnej pieśni „Pan jest światłem mym”. Po wejściu do kościoła odczytano Psalm 23 i teksty liturgiczne przeznaczone na niedzielę Misericordias Domini. Śpiewem przed kazaniem usłużyły chóry ewangelickie z Dzięgielowa, Bażanowic, Jaworza, Ustronia oraz Hażlacha-Zamarsk.

Słowo Boże na podstawie fragmentu z 1. Listu św. Piotra 2, 21-25 zwiastował zwierzchnik diecezji bp Adrian Korczago, który podczas kazania zwrócił uwagę na to, że: „Można śpiewać z entuzjazmem, gdy w słowach Paście trzodę Boga spróbujemy dostrzec obraz Pasterza (…), gdy nabierzemy pewności, że jesteśmy owcą silnie utrzymywaną w ramionach i to z całą delikatnością Jego miłości. On ucisza, uspakaja, przytula, błogosławi i motywuje do działania, przełamując w  nas niechęć, interesowność, chęć panowania, chciwość na rzecz zaangażowania, oddania, bezinteresowności, dobra okazywanego innym. (…)

Paście trzodę Boga – po co?, dlaczego?, w jakim celu? Rozglądnijmy się wokół. Podobnie wrażliwych, zranionych, poturbowanych,, zagubionych, jak my – są całe rzesze. Zamiast rozpychać się, potrącać innych, deptać ich godność, bagatelizować, lekceważyć, krzywdzić – mamy zatroszczyć się, uleczyć, zaopatrzyć, utulić, pocieszyć, wesprzeć pomóc.  

Czy potrzeba nam innych podstaw, by śpiewać i grać na Bożą chwałę?”

Po głoszeniu Słowa Bożego wystąpiły trzy chóry zboru cieszyńskiego, działające przy kościele Jezusowym: Chór Kościelny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, Cieszyński Chór Męski oraz Wyższobramski Chór Kameralny, a także chóry z Drogomyśla, Cisownicy i Wisły-Centrum.

Występy chórów przeplatane były wspólnymi pieśniami zboru.

Nabożeństwo prowadzili wraz z biskupem duchowni cieszyńskiej parafii – proboszcz ks. Marcin Brzóska oraz wikariusz ks. Mateusz Mendroch. Duchowni złożyli chórom podziękowania wręczając dyrygentom okolicznościowe dyplomy i symboliczną różę.

Zdjęcia: OX.pl, Facebook Parafii w Brennej-Górkach, transmisja nabożeństwa z kanału YouTube Parafii w Cieszynie

Najnowsze wpisy

  • Aplikacja mobilna eŚpiewnik

    Przedstawiamy aplikację mobilną eŚpiewnik, czyli Śpiewnik ewangelicki w wersji cyfrowej.

    Czytaj więcej
  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej