Diecezjalny Zjazd Konfirmantów

Grupa ok. 350 konfirmantów spotkała się w ostatnią sobotę lutego w Drogomyślu na pierwszym diecezjalnym zjeździe konfirmantów.

Tematyka zjazdu dotyczyła Małego katechizmu Marcina Lutra. Organizatorzy za pomocą różnych elementów dostosowanych do zainteresowań i potrzeb młodych ludzi starali się jak najciekawiej zaprezentować zagadnienia, które konfirmanci poznają podczas przygotowania do konfirmacji.

Na początku spotkania w kościele w Drogomyślu zebranych przywitali Bożym Słowem ks. bp Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej, ks. Marcin Podżorski, diecezjalny duszpasterz młodzieżowy oraz ks. Karol Macura, gospodarz miejscowej parafii. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 20 grup, w których wspólnie z moderatorem mieli w ciekawy, nowatorski sposób przedstawić treść danego przykazania, artykułu wiary bądź prośby Modlitwy Pańskiej. Powstawały więc memy, komiksy, emotikonki oraz filmiki ilustrujące przekaz biblijnej prawdy. Konfirmanci zaskakiwali swoimi pomysłami oraz sposobem zobrazowania katechizmowej treści. Po wykonaniu zadania tematycznego, grupy brały udział w grze terenowo-integracyjnej, podczas której mierzyli się z listą zadań do wykonania.

Komunikacja wewnątrz grupy odbywała się w większości za pomocą mediów społecznościowych, tam też uczestnicy umieszczali efekty swojej pracy. Taka forma zaangażowania bardzo przypadła młodym ludziom do gustu. Oprócz tego nie zabrakło również czasu na lepsze poznanie się, wspólne rozmowy, gry planszowe, wspólne oglądanie stworzonych prac na dużym ekranie. Każdy z uczestników na obiad otrzymał burgera ze specjalnego food trucka, a na deser mógł posilić się drożdżówką. Ten punkt spotkania również cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Po południu, w drugiej części programu, udział wzięła również młodzież pokonfirmacyjna z diecezji. Uczestnicy mieli okazję wspólnie pośpiewać z zespołem „Synogarlica”, ks. Łukasz Stachelek i ks. Piotr Sztwiertnia w krótkim słowie podsumowali poszczególne elementy Małego katechizmu, wskazując na jego wielkie znaczenie w codziennym życiu – przyrównali Mały katechizm do aplikacji, którą każdy nastolatek może mieć w swoim telefonie i z której może korzystać w codziennym życiu. Nagrodzono również grupy, które najlepiej poradziły sobie w grze terenowej. Młodzież została ponadto zaproszona na kolejne wydarzenia młodzieżowe – najbliższe już w marcu w Cieszynie podczas Konferencji Młodych, a następnie w Skoczowie podczas jubileuszowej Bezsennej Nocy.

Zdj. strumien.pl

 

Najnowsze wpisy