Dziękczynne Święto Żniw w Goleszowie

6 października 2019 roku – tradycyjnie w pierwszą niedzielę po wspomnieniu archanioła Michała – w parafii ewangelickiej w Goleszowie odbyło się Dziękczynne Święto Żniw.

Nabożeństwo zainaugurowano procesjonalnym wejściem do kościoła i wniesieniem darów z tegorocznych zbiorów. Liturgię wstępną prowadził ks. Piotr Sztwiertnia, a teksty liturgiczne czytali przedstawiciele rolników – Jolanta Sikora i Krystian Kamieniorz. Kazanie w oparciu o proroctwo Izajasza z 58 rozdziału wygłosił bp Adrian Korczago, który za pomocą praktycznych przykładów motywował słuchaczy do realizacji biblijnego postu, który nakierowany jest przede wszystkim na drugiego człowieka i odpowiedzialności za otoczenie, w którym się żyje.

W trakcie nabożeństwa słowa pozdrowienia przekazał Jerzy Buzek, były premier, obecnie poseł do Europarlamentu, odnosząc się do ewangelickiej odpowiedzialności i wartości oraz podkreślając tradycję luterańskiej wdzięczności za Boże dary. Modlitwę powszechną zmówili przedstawiciele różnych grup parafialnych i społecznych – m.in. Nikola Górniak, Izabela Michalik oraz radny Sejmiku Śląskiego Andrzej Molin. Zebrani uczestniczyli ponadto w Wieczerzy Pańskiej. Po zakończeniu nabożeństwa na uczestników czekał przygotowany chleb ze smalcem oraz smaczne wypieki, każda rodzina otrzymała także bochenek chleba jako symbol przeżytej społeczności.

Nabożeństwo śpiewem uświetnił chór mieszany pod dyr. Izabeli Michalik oraz dzieci z chóru „Promyki” pod dyr. dk. Kariny Chwastek-Kamieniorz, które przygotowały dziękczynny program.

Najnowsze wpisy