Dzielmy się wielkanocną nadzieją

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę ofiar na rzecz Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie z przeznaczeniem na pomoc medyczną dla ludzi w Aleppo i w obozach uchodźczych na Lesbos. 

Przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie  (GEKE) skierowała apel do Kościołów członkowskich zachęcając do zbiórki funduszy na pomoc medyczną dla ludzi, którzy utknęli na Lesbos i w Aleppo. Prezydent Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie ks. Gottfried Locher podkreślił, że „nie możemy w pełni świętować Wielkanocy, jeśli zapominamy o uchodźcach”. Przypomniał przez to, że radość jaką czerpiemy ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa powinna inspirować nas do naśladowania Chrystusa i zauważania oraz wspierania osób potrzebujących.

GEKE zwróciła uwagę na trudną sytuację uchodźców w czasie trwania epidemii koronawirusa i przypomniała dwa projekty wspierające osoby, które próbują przetrwać w ogarniętym wojną Aleppo oraz imigrantów i uchodźców, którzy są teraz uwięzieni w przeludnionych obozach na Lesbos. (pełna treść apelu).

Okres Wielkanocy to sześć tygodni, w których podkreślamy sens zmartwychwstania i płynącej z niego nadziei dla wszystkich ludzi. Te święta były inne niż dotychczas. Aby zapobiegać zarażeniu się koronawirusem pozostaliśmy i nadal pozostajemy w naszych domach. Większość czasu koncentrujemy się na sobie i swoich rodzinach. Uchodźcy, którzy opuścili swoje domy nie mają bezpiecznej przystani, ani takiego schronienia jak my. Ich los jest niepewny. Stłoczeni w obozach, zmęczeni tułaczką są bardziej narażeni na działanie wirusa. Dlatego, wdzięczni za to, że mamy własne domy, możemy zamiast wirusa rozsiewać nadzieję. Być razem z uchodźcami mimo odległości, włączając się w apel Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie.

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w odpowiedzi na apel GEKE, podjął 17 kwietnia 2020 r. uchwałę dotyczącą zbiórki. Zachęcił do przekazywania ofiar na rzecz GEKE z przeznaczeniem na pomoc medyczną dla ludzi w Aleppo i w obozach uchodźczych na Lesbos. Zbiórka trwać będzie do 31 maja 2020 r.

Ofiary można przekazywać za pośrednictwem systemu płatności online: LINK lub na rachunek bankowy Kościoła z dopiskiem: „na cele kultu religijnego – GEKE”

Za każdy dar dziękujemy!

Dać nadzieję – wpis na blogu Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca

źródło: www.luteranie.pl

Najnowsze wpisy