Ekumeniczne kolędowanie w Panewnikach

W sobotę 25 stycznia w bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się ekumeniczne kolędowanie, w którym uczestniczył bp Adrian Korczago.

Ekumeniczne kolędowanie przed żłóbkiem Pańskim odbyło się już po raz czwarty – przewodniczył mu ks. dr Adam Palion, reprezentujący arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca. Obecni byli również m.in. o. Alan Rusek, proboszcz parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej bp Marian Niemiec i pastor Henryk Rother-Sacewicz, emerytowany duchowny Kościoła Chrystusowego, ekumenista.

Kazanie wygłosił bp Adrian Korczago, nawiązując do tematu życzliwości. Podkreślił, że podczas Bożego Narodzenia doświadczamy aktu Bożej życzliwości dzięki narodzinom Syna Bożego i to motywuje nas do tego, byśmy byli życzliwi. Biskup odnosząc się do słów kolęd W. Młynarskiego i E. Lipskiej wskazywał ponadto na znaczenie śpiewu i kolędowania w procesie życzliwego nastawiania się do drugiego człowieka oraz zauważał, że brak czerpania z Bożego źródła miłości lub przeinaczone czerpanie może prowadzić do dramatów, które ziemia śląska przeżyła w postaci niemieckich nazistowskich obozów zagłady, a także Tragedii Górnośląskiej. Biskup podsumował przesłanie słowami: „Mamy szansę, by nie powtórzyły się tego typu dramaty, jeżeli szczerym sercem będziemy kolędowali i wyciągali wnioski na naszą codzienność i dzięki wsparciu Ducha Świętego będąc życzliwymi wobec siebie nawzajem”. 

Zdjęcia: W. Gruszka

Najnowsze wpisy