Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2019 roku w kawiarni „Grawitacja” obok rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej miało miejsce dwugodzinne spotkanie, na którym prezentowano kilka języków obcych. 

Inicjatorem kolejnego już wydarzenia był Ośrodek Integracji Obcokrajowców, a współorganizatorem Szkoła Językowa „Tokalo”. Odwiedzający przysiadali się do kolejnych stolików prezentujących język angielski, rosyjski, hindi, grecki, ukraiński, turecki. Można było nauczyć się kilku słów, poznać kulturę danego kraju, zapoznać z podręcznikami, zadać pytania.

Po raz pierwszy zostałam poproszona o przygotowanie stolika z Polskim Językiem Migowym. Razem z inż. Romanem Fluderem prezentowaliśmy podręczniki i rozmawialiśmy o kulturze głuchych. Niektórzy z odwiedzających próbowali nauczyć się podstawowych zwrotów przy pomocy podręcznika dla szkoły podstawowej. Być może i tą drogą uda się spopularyzować ten język w naszym mieście. W Bielsku-Białej nie istnieje już Polski Związek Głuchych i nie ma kursów języka migowego. 

Celem tego święta jest znoszenie barier komunikacyjnych, poznawanie nowych kultur i stylów życia, a przede wszystkim dążenie do integracji w różnorodności.

Diakon Barbara Adamus

Najnowsze wpisy

  • Aplikacja mobilna eŚpiewnik

    Przedstawiamy aplikację mobilną eŚpiewnik, czyli Śpiewnik ewangelicki w wersji cyfrowej.

    Czytaj więcej
  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej