Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2019 roku w kawiarni „Grawitacja” obok rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej miało miejsce dwugodzinne spotkanie, na którym prezentowano kilka języków obcych. 

Inicjatorem kolejnego już wydarzenia był Ośrodek Integracji Obcokrajowców, a współorganizatorem Szkoła Językowa „Tokalo”. Odwiedzający przysiadali się do kolejnych stolików prezentujących język angielski, rosyjski, hindi, grecki, ukraiński, turecki. Można było nauczyć się kilku słów, poznać kulturę danego kraju, zapoznać z podręcznikami, zadać pytania.

Po raz pierwszy zostałam poproszona o przygotowanie stolika z Polskim Językiem Migowym. Razem z inż. Romanem Fluderem prezentowaliśmy podręczniki i rozmawialiśmy o kulturze głuchych. Niektórzy z odwiedzających próbowali nauczyć się podstawowych zwrotów przy pomocy podręcznika dla szkoły podstawowej. Być może i tą drogą uda się spopularyzować ten język w naszym mieście. W Bielsku-Białej nie istnieje już Polski Związek Głuchych i nie ma kursów języka migowego. 

Celem tego święta jest znoszenie barier komunikacyjnych, poznawanie nowych kultur i stylów życia, a przede wszystkim dążenie do integracji w różnorodności.

Diakon Barbara Adamus

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej