Ewangelickie Dni Kościoła

W dniach 15-18 czerwca 2017 r. na terenie diecezji cieszyńskiej odbyły się Ewangelickie Dni Kościoła, które zorganizowano z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji.

Ewangelickie Dni Kościoła (EDK) rozpoczęły się nabożeństwem przy Kamieniu na zboczu Równicy k. Ustronia. W leśnym kościele, gdzie w czasach prześladowań w okresie kontrreformacji  zbierali się ewangelicy, aby wspólnie się modlić, uczestników powitał  proboszcz ustrońskiej parafii ks. Piotr Wowry, a EDK oficjalnie otworzyli biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago wraz z biskupem Kościoła Jerzym Samcem. Trzy tysiące wiernych zaśpiewało hymn Kościoła – pieśń Marcina Lutra Warownym grodem.

Do wspólnego dziedzictwa światowego luteranizmu odwołał się w kazaniu  wygłoszonym w oparciu o tekst z Flp 2,5-6 arcybiskup Kościoła Finlandii Kari Makinen: „Gdy stąd odejdziemy, będziemy już częścią historii, którą opowiadają ten las i te kamienie. Każdy z nas będzie na swój sposób opowiadał światu historię Kościoła Chrystusa”.

Dalsza część czwartkowego programu odbyła się w Wiśle. Na wiślańskim rynku stanął mobilny FABLAB, gdzie można było otrzymać pamiątki wykonane m.in. technika druku 3D, samochód Wartburg, którego nazwa kojarzy się z zamkiem, w którym Marcin Luter przetłumaczył  Nowy Testament, zachęcał do wspierania domów dziecka. W kościele apostołów Piotra i Pawła koncertowały chóry z parafii ewangelickich w całej Polsce. Koncert prowadził ks. Władysław Wantulok. Wiślański amfiteatr był miejscem występów parafialnych zespołów i chórów dziecięcych. Zwieńczeniem był koncert popularnej grupy Arka Noego.

W ramach Forum Biblia ks. Grzegorz Olek prezentował  działalność Szkoły Biblijnej. XXVI Forum Kobiet Luterańskich obradowało w ramach Centrum kobiet. Można było też zobaczyć interesującą wystawę poświęconą znanym i mniej znanym kobietom Reformacji.

Popołudnie wypełniły koncerty. Wystąpił m.in. ekumeniczny zespół N.O.C. z parafii ewangelickiej w Pile. Jagodziński Trio zachwyciło słuchaczy jazzowymi aranżacjami pieśni dobrze znanych ze Śpiewnika ewangelickiego. Zespół Cześć z Wisły Malinki zgromadził m.in. swoich fanów, którzy znają go z internetowych transmisji coniedzielnych nabożeństw. Poselstwo Słowa a trakcie koncertu miał ks Leszek Czyż. Zespołu October Light z Chorwcji słuchała wieczorem nie tylko młodzież uczestnicząca w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej. Ostatnim punktem czwartkowego programu był pokaz laserowy 500 lat Reformacji.

Drugi dzień EDK rozpoczął się od studiów biblijnych, które prowadzili ks. Wojciech Płoszek, ks. Marcin Brzóska, ks. Marcin Pysz, ks. Michał Walukiewicz, bp Dave Brauer-Rieke z ks. Michelle Manicke, ks. Marek Twardzik. Ks. Piotr Janik poprowadził dla zgłoszonych wcześniej uczestników EDK oraz dla więźniów studium biblijne w Zakładzie Karnym w Cieszynie. W ramach Centrum kobiet odbyło się nabożeństwo z Komunią Świętą. Kazanie wygłosiła diakon Halina Radacz.

W trakcie forów odbyło się wiele ciekawych wykładów. W Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego odbyło się Forum Biblia „Od słowa (mówionego) do słowa (spisanego)”. Prof Kalina Wojciechowska skupiła się na historii powstania Nowego Testamentu i procesu spisywania go. W Forum misja opowiadano o tygodniach ewangelizacyjnych, które odbywają się w całej Polsce. Ks. Marek Jerzy Uglorz mówił o tym jak zostać duszpasterzem jak Jezus w ramach Forum duszpasterstwo. W kościele Jezusowym odbyła się dyskusja na temat: Meandry ekumenii po 500 latach Reformacji. Rozmawiali: bp Jerzy Samiec, bp Krzysztof Nitkiewicz, prof. Karol Karski, ks. prof. Józef Budniak.

W szkole podstawowej na pl. Kościelnym oraz na Rynku zorganizowano Targi Możliwości, na których prezentowały się organizacje kościelne, m.in. Diakonia, Instytut Pastoralny, konkurs biblijny Sola Sciptura, Polacy w Holandii, Joannici, Błękitny Krzyż. Odbyły się warsztaty lepienia w glinie i scrapbookingu. W Domu Narodowym w Cieszynie można było obejrzeć pokaz szermierki z czasów Reformacji.

Po południu na cieszyńskim Rynku zaśpiewał Zespół CME oraz Mate.O, a w wypełnionym po brzegi kościele Jezusowym odbył się koncert „Solus Christus” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W jego trakcie słowa pozdrowienia skierował do uczestników bp Adrian Korczago oraz burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Na koniec dnia Rynek wypełnił się w czasie koncertu TGD, a poselstwo Słowa wygłosiła diakon Izabela Sikora.

Trzeci dzień EDK w Bielsku-Białej rozpoczął się sześcioma studiami biblijnymi – prowadzonymi przez biskupów, księży, studentów teologii i teolożki – w kościele Zbawiciela, budynku Augustany oraz innych obiektach Bielskiego Syjonu. Wszyscy rozważali tekst z Listu do Filipian 2,7-8. Spotkania uświetniły także występy chórów oraz zespołów.

„Co robią babcie, gdy chcą pobawić się z wnukami? – pytał ks. Dawid Mendrok – siadają na dywanie, czyli zniżają się do ich poziomu. Tak samo robił Jezus. Uniżenie to pewna umiejętność, w której powinniśmy Go naśladować”.

O godzinie 11.00 równolegle rozpoczęło się 11 punktów programu, m.in.: debata uczniów z dwóch liceów prowadzonych przez ewangelickie stowarzyszenia – z Bielska-Białej i Cieszyna. Odbyła się także gra miejska na Bielskim Syjonie. Jednym z zadań było zaśpiewanie Warownym grodem pod pomnikiem Marcina Lutra.

Po południu uczestnicy przenieśli się do Hali pod Dębowcem, gdzie odbyło się uroczyste nabożeństwo oraz koncert reformacyjny.

Na początku nabożeństwa przedstawiciele sześciu diecezji Kościoła luterańskiego zbudowali Różę Lutra – herb Kościoła. Liturgie wstępną prowadził ks. Krzysztof Cienciała z parafii w Bielsku. Słowa Psalmu 145 przeczytali Dorota Stachelek, Anna Wantulok i Józef Król.

Kazanie, w oparciu o tekst z Listu do Filipian 2,9-11, wygłosił biskup Kościoła Jerzy Samiec.

W trakcie nabożeństwa zaśpiewał Wielki Chór Reformacyjny prowadzony przez Joannę Korczago oraz zagrał Zespół Dzwonków ze Skoczowa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod dyrekcją Mateusza Walacha. Na organach grał Przemysław Sztwiertnia.

Po sobotnim nabożeństwie odbył się koncert „To co najważniejsze” przygotowany specjalnie na jubileusz 500 lat Reformacji. Zagrała Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod dyrekcją Mateusza Walacha. Z orkiestrą wystąpili soliści: ks. Leszek Czyż, Mate.O, Beata Bednarz, Natalia Niemen, Ania Kaleta, Marta Cienciała, Filip Kaleta, Marcin Podżorski, Maciej „Allen” Pastucha oraz Zespół CME i chór dziecięcy pod dyrekcją Marty Cienciały.

Zabrzmiały pieśni w specjalnie przygotowanych aranżacjach, m.in. Mów do mnie Panie, Łaska Twoja i My wierzymy. Koncert prowadzili Wiktoria Matloch i ks. Paweł Meler.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z EDK >>

Najnowsze wpisy