Festiwal „Cithara Sanctorum Silesia” na Śląsku Cieszyńskim

W okresie 6-22 października 2023 roku odbywał się w Bielsku-Białej, Cieszynie i Skoczowie III Festiwal Cithara Sanctorum Silesia.

Inauguracja programu miała miejsce 6 października w willi Theodora Sixta w Bielsku-Białej, gdzie odbyła się promocja książki historyka Michaela Morysa-Twarowskiego pod tytułem: „Dzieje Księstwa Cieszyńskiego”.

15 października odbył się natomiast spacer po nowym cmentarzu ewangelickim w Bielsku, gdzie o dziejach bielskich i bialskich ewangelików opowiadała przewodniczka PTTK Katarzyna Sylwestrzak. Tego samego dnia w kościele Marcina Lutra w Białej odbył się koncert pod tytułem: „Stwórca i jego stworzenie”, podczas którego utwory J.J. Quantza, G.Ph. Telemanna i G.F. Händla zaprezentowali Katarzyna Wiwer – sopran oraz Gusto NON Barbaro: Joanna Solecka – klawesyn, Wiesław Suruło – flet, Paweł Solecki – fagot.

Kolejnym punktem festiwalu był spacer śladami ks. Jerzego Trzanowskiego w Cieszynie, który odbył się 21 października i poprowadził go historyk Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Zwieńczeniem świętowania był niedzielny program, który miał miejsce 22 października w skoczowskim kościele. Poranne nabożeństwo uświetnił występ Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna, pod dyrekcją Piotra Sikory, natomiast wieczorem odbył się koncert pod tytułem: „Hymny z kraju Celtów”, podczas którego wystąpił zespół Celtic Triangle w składzie: Katarzyna Wiwer – sopran, Irena Czubek-Davisdon – harfa, Lindsay Davidson – dudy szkockie. W koncercie uczestniczył zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej bp Adrian Korczago.

Festiwal Cithara Sanctorum Silesia, będący hołdem dla Jerzego Trzanowskiego, wybitnego duchownego i pisarza religijnego, to wyjątkowe święto muzyki, której korzenie sięgają tradycji muzyki ewangelickiej na Śląsku. Ks. Jerzy Trzanowski pozostawił po sobie monumentalne dzieło – „Cithara sanctorum”, zbiór 402 pieśni napisanych w dialekcie morawskim. To on jest głównym źródłem inspiracji dla repertuaru festiwalu.

Zdjęcia: facebook festiwalu, ox.pl

Najnowsze wpisy