Ikary 2018

W sobotę 12 stycznia w Bielskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia Ikarów 2018. W uroczystości uczestniczył bp Adrian Korczago.

Te prestiżowe wyróżnienia są przyznawane i wręczane od 1993 roku za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku kalendarzowym oraz za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Życzenia oraz gratulacje uhonorowanym twórcom przekazali bp Adrian Korczago oraz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Bp Adrian Korczago wskazywał na wielkie zadanie, jakie w społeczeństwie mają do wykonania artyści i twórcy – w oparciu o wolność w wyrażaniu artystycznej ekspresji skłaniać do refleksji, pobudzać do kreatywnego myślenia – czasem również poprzez pewne artystyczne prowokacje. Podkreślał wagę zaangażowania szczególnie w minionym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Bp Piotr Greger zaznaczył, że tworzenie kultury jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania narodu.

W sobotę w BCK prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wręczył Ikary 2018 Katarzynie Pietrzko oraz Eugeniuszowi Jachymowi.

Katarzyna Pietrzko otrzymała Ikara za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2018 roku, a Eugeniusz Jachym, związany z Teatrem Lalek Banialuka od 1968 roku, został uhonorowany Ikarem za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki.

Dyplomy specjalne i honorowe prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wręczył m.in. Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Książnicy Beskidzkiej. Tytułem „Dobrodzieja Kultury” zostały wyróżnione spółki FCA Poland i Enersys.

Fotografie i tekst na podstawie: bielskobiala.naszemiasto.pl

Najnowsze wpisy