Instytut Pastoralny w Warszawie

W dniach 7-12 października 2024 roku w Warszawie odbył się Instytut Pastoralny dla wikariuszy i praktykantów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. 

Zjazd rozpoczął się w od Forum Kursantów, podczas którego dzielono się doświadczeniami oraz wydarzeniami z parafii, w których służą. 

Uczestnicy kursu wzięli udział w Inauguracji Roku Akademickiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. 

W ramach ćwiczeń i wykładów zastanawiali się nad następującymi tematami:

Duszpasterstwo a troska o siebie samego” pod przewodnictwem bpa Adriana Korczago, dyskutując o wyzwaniach związanych z pracą duszpasterską oraz o metodach radzenia sobie z nimi; „Luterańsko-rzymskokatolickie problemy z Apostołem Piotrem – czy biblistyka może otworzyć nowe pola dialogu? O kwestiach klasycznych (Mt 16) i nowszych w badaniach nad Apostołem Piotrem oraz tzw. ’szkołą’ i dyskursem piotrowym”, „Diakonia – czy w grece Nowego Testamentu to rzeczywiście służba charytatywna? O nowszych badaniach J.N. Collinsa i A. Hentschel nad ideą diakonii w pismach NT oraz ich implikacjach dla współczesnej ewangelickiej eklezjologii”, pod kierunkiem ks. dra Grzegorza Olka; „Narracyjne triady w opowiadaniu historii biblijnych dla dzieci” omawiała Anna Olek, zachęcając kursantów do aktywnego opracowania i zaprezentowania opowiadania historii biblijnej dla dzieci; „Obecne wyzwania Diakonii” przedstawiła Dyrektor Generalna Wanda Falk wraz z zespołem Diakoni; w „Ramy prawne działania parafii” wprowadziła Dyrektor Biura Konsystorza Ewa Śliwka; Biskup Kościoła Jerzy Samiec dyskutował z uczestnikami kursu o „Zmieniającym się Kościele”; sesję na temat „Finansowych zobowiązań parafii wobec Kościoła” zaprezentowała Beata Michałek, a „Partnerstwo i współpracę z Kościołami zza granicy” przybliżyła Anna Wrzesińska; ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski wygłosił wykład pt. „Irenizm pedagogiczny – od wiedzy do powinności”.

Nowością w ramach tej edycji Instytutu Pastoralnego były wspólne zajęcia wikariuszy i praktykantów ze studentami teologii ewangelickiej, którzy uczestniczyli w sesjach: „Służba w Kościele – wyobrażenia a rzeczywistość” oraz „Służba w Kościele – problemy i profity”, które prowadzili bp Adrian Korczago i ks. dr Grzegorz Olek, koncentrując się na wyzwaniach i korzyściach związanych ze służbą w Kościele.

Studenci, praktykanci i wikariusze zwiedzili także wystawę „Immersyjny Salvador Dali w Art Box Experience – od surrealizmu do sztucznej inteligencji” oraz wzięli udział w warsztatach z samoobrony (taekwondo) prowadzonych przez mistrza Grzegorza Wyszomierskiego i ks. Daniela Wiśniewskiego.

Program każdego dnia rozpoczynał i kończył się modlitwami prowadzonymi przez uczestników Instytutu Pastoralnego.

Najnowsze wpisy