Jubileusz 100-lecia Dystryktu Wschodniego ECAV w Słowacji

23 października 2022 roku w kościele św. Trójcy w Preszowie odbyło się jubileuszowe nabożeństwo dziękczynne, w którym uczestniczył bp Adrian Korczago.

W trakcie nabożeństwa, które było transmitowane w słowackiej telewizji, dziękowano Bogu za 100. rocznicę ustanowienia obecnej struktury administracyjnej Dystryktu Wschodniego Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Słowacji. Gości przywitał kurator Wschodniego Dystryktu Lubomir Pankuch. Kazanie w dwóch częściach wygłosili: Biskup Generalny ECAV Ivan El’ko oraz Biskup Dystryktu Wschodniego Peter Mihoč. Swoje zwiastowanie kaznodzieje oparli na fragmencie biblijnym pochodzącym z 2 Listu od Koryntian 3,1-3: „Czy znowu zaczynamy polecać samych siebie? Alboż to potrzebujemy, jak niektórzy, listów polecających do was albo od was? Wy jesteście listem naszym, napisanym w sercach naszych, znanym i czytanym przez wszystkich ludzi; Wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich”. Biskupi podkreślali, że wdzięczność za dotychczasową możliwość służby Kościoła jest tylko jednym z aspektów świętowania. Ważne jest bowiem, by ta służba nadal była urzeczywistniana poprzez świadectwo wiary każdego z jego członków. Liturgię współtworzyli: emerytowani Biskupi Wschodniego Dystryktu Igor Misina oraz Slavomir Sabol, senior Liptowsko-Orawskiego Senioratu Stanislav Grega, senior Sarissko-Zemplińskiego Senioratu Martin Chalupka oraz proboszcz parafii w Preszowie Ondrej Koc. Modlitwy zmówili emerytowani kuratorzy Wschodniego Dystryktu: Lubor Michna, Jan Paciga oraz Jan Brozman. Podczas nabożeństwa pozdrowienia przekazali: reprezentantka ECAV Renata Vinczeova, zwierzchnik Ewangelicko-Śląskiego Kościoła Wyznania Augsburskiego w Czechach bp Tomas Tyrlik oraz Biskup Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego w Ukrainie Pavlo Shvarts. Na organach zagrał Martin Tiptul. Wystąpił także osiemdziesięcioosobowy chór młodzieżowy „Chorus Comenianus”.

Podczas spotkania w Ewangelickim Kolegium przemawiali goście z zagranicy, w tym bp Adrian Korczago. Przywołując psalm 147,1: „Albowiem dobrze jest śpiewać Bogu naszemu, bo to wdzięczna rzecz; pieśń chwały jest miła” Biskup Diecezji Cieszyńskiej wyraził radość z powodu jubileuszu Wschodniego Dystryktu ECAV oraz dziękował za dotychczasową, partnerską współpracę. Życzył także Bożego błogosławieństwa na nadchodzący czas oraz dalszej, owocnej współpracy.

Powstanie Republiki Czechosłowackiej w 1918 roku pozwoliło na samodzielny rozwój luterańskiego Kościoła w Słowacji. W roku 1921 synod w Trenczyńskich Teplicach przyjął nową Konstytucję Kościelną, która m.in. potwierdziła podział Kościoła na dwie diecezje – wschodnią i zachodnią.

zdjęcia: STV2 – Slovenská televízia Dvojka

Najnowsze wpisy

  • Aplikacja mobilna eŚpiewnik

    Przedstawiamy aplikację mobilną eŚpiewnik, czyli Śpiewnik ewangelicki w wersji cyfrowej.

    Czytaj więcej
  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej