Jubileusz 25-lecia sakry bp. Rakoczego

26 kwietnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej odbyła się dziękczynna msza w 25. rocznicę otrzymania sakry biskupiej przez bp. Tadeusza Rakoczego, pierwszego biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego.

W uroczystości uczestniczyli bp Adrian Korczago oraz bp Paweł Anweiler.

Wspominając służbę bp. Rakoczego w liście przesłanym do jubilata papież Franciszek docenił nawiązane kontakty ekumeniczne i współpracę z ewangelikami żyjącymi w diecezji cieszyńskiej. Dziękując obecnym biskupom za ich obecność, zarówno bp Roman Pindel, zwierzchnik diecezji bielsko-żywieckiej, jak i biskup pomocniczy Piotr Greger podkreślali, że jednym z ważniejszych elementów pracy bp. Rakoczego był dialog z luteranami.

W swoich wspomnieniach skierowanych do obecnych w kościele bp Tadeusz Rakoczy zwrócił się także bezpośrednio do bp. Pawła Anweilera, dziękując mu za przyjaźń, która łączy ich już od ponad 20 lat współpracy na niwie ekumenicznej.

25 marca 1992 roku Jan Paweł II mianował księdza prałata Tadeusza Rakoczego biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. W drugą niedzielę wielkanocną, 26 kwietnia 1992 roku, w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie papież Jan Paweł II udzielił biskupowi nominatowi święceń biskupich. Biskup sprawował swoją posługę do 2013 roku, kiedy to nowym zwierzchnikiem został bp Roman Pindel.

Zdjęcie: bielsko.gosc.pl

 

Najnowsze wpisy