14 sierpnia 2022 roku w Wiśle-Głębcach świętowano 5-lecie nowego kościoła oraz 40-lecie poświęcenia starego kościoła ewangelickiego.
W 9. Niedzielę po Święcie Trójcy Świętej odbyło się uroczyste nabożeństwo odprawione przez Biskupa Diecezji Cieszyńskiej Adriana Korczago. W trakcie nabożeństwa podziękowano Kuratorowi Diecezji i Burmistrzowi Miasta Wisła panu Tomaszowi Bujokowi za 30-letnią służbę organisty w głębczańskiej parafii.
Kaznodzieja w nawiązaniu do słów z Ewangelii św. Mateusza (25,14-30) podkreślił:
„Komu wiele dano, od tego wiele będzie się wymagać (Łk 12,4) – hasło 9. niedzieli po Trójcy Świętej stanowi trafne podsumowanie przypowieści o talentach. Równocześnie słowa te wydają się być stosownym usprawiedliwieniem, by nie zagłębiać się w Jezusowe przesłanie. Koniec końców: Komu wiele dano, od tego wiele będzie się wymagać. Bądźmy szczerzy wobec siebie. W tym momencie absolutnie nie czujemy się zagadnięci. Nie zależnie czy dotyczy to nas osobiście, czy parafialnie, nie zaliczamy siebie do grona tych, którym wiele dano. Bez większego problemu potrafimy wskazać tych, którym wiedzie się znacznie lepiej, niż nam, którzy o wiele bardziej obficie zostali obdarowani, niż my, którzy naprawdę mogliby wreszcie ruszyć kiesą, którym trudno się dziwić, że hojnie wspierają różne akcje charytatywne. Skoro mają. Jeśli ich stać. Kto zabroni bogatemu. Gdybym miał tyle co oni… (…)
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się wymagać”. Za pomoc tych słów potrafimy usprawiedliwić własną bierność, paraliż działania, zminimalizowaną aktywność. Umiemy wmówić sobie niedostatek, braki i konsekwentnie utrwalamy się w tych przekonaniach. To powoduje, że często z trudem czynimy krok do przodu, tracimy odwagę, by działać. (…)
Czujemy się zdezorientowani bezlitosnymi regułami. Nie dość, że nierówno bywamy obdarowani, to gdy udaje nam się zachować bez uszczerbku darowane i gotowi jesteśmy do uczciwego rozliczenia, nasze postępowanie zostaje zakwalifikowane jako złe i leniwe, i pada wyrok: Temu zaś, kto nie ma ( w domyśle: zysku)) zostanie zabrane nawet i to, co ma.
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się wymagać. Dla jednego owo wiele stanowi pięć talentów, dla drugiego dwa, lecz uwaga nawet jeden talent stanowi wiele, co do którego istnieje wymóg pomnożenia, zainwestowania, zaryzykowania. Dlaczego nieużyteczny sługa została wrzucony do ciemności, w przestrzeń płaczu i zgrzytania zębami? Bowiem dominował w nim lęk, zabrakło mu zaufania, nie odkrył w sobie odwagi wiary.
Właśnie po to przeżywamy pamiątki poświęcenia naszych kościołów, by zadawać sobie pytania o fundamentalnym znaczeniu. Głębczanie, czy czujecie się obdarowani, czy raczej poszkodowani? Czy przez ostatnich pięć lat pomnażaliście otrzymany kapitał, czy koncentrowaliście się na braku nowej sali parafialnej, niedokończonej inwestycji? Może w niejednym rodzi się stwierdzenie: Jeśli skończymy, to wówczas zaczniemy się angażować, działać, etc. Sami musicie dać odpowiedź na te pytania.
Kiedy ziści się to czy tamto, to weźmiemy się do działania. To ułuda, którą sobie wmawiamy. Stale oczekujemy na komfortowe warunki rozwoju i zaprzepaszczamy darowany czas, możliwości, niepowtarzalne chwile, umykamy przed szczęściem, które może być dane właśnie tu i teraz. Nie szukajmy wymówek, nie zaprzepaszczajmy, nie marnujmy kapitału w nas zakodowanego (…)
Głebczanie, przybyli goście:
Przypowieść o talentach, to nie opis, to wyzwanie (..), ale nade wszystko wskazanie na szansę. (…)
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się wymagać, to motywacja, a nie przymus, to zachęta, by korzystać z błogosławieństwa naszego Boga, by pomnażać otrzymane: młodzieńczy zachwyt, który zbyt szybko gubimy; dziecięcą ufność, z której wyrastamy; życiową mądrość, którą zdobywamy; miłość, którą zostaliśmy utuleni na Golgocie.
Dzięki tym darom możemy doskonalić warsztat naszej wiary, zdobywać kompetencje zaufania, pomnażać fachowość przekazywania darów, wzmacniać nadzieję, pamiętając, że wszystko inne zostanie nam dodane.
Z wdzięcznością świętujemy piątą, czterdziestą rocznicę, by dostrzec jak bogato, jak obficie jesteśmy obdarowani, zarówno jako społeczność, ale także indywidualnie.
Co zrobimy w najbliższym czasie? Komu wiele dano, od tego wiele będzie się wymagać. Amen.”
zdjęcia: Szymon Brodacki