Klocki LEGO na lekcjach religii

W czwartkowe popołudnie, 17 listopada 2022, chętni katecheci przyjechali do Regionalnego Ośrodka MetodycznegoWOM w Bielsku-Białej na warsztaty, organizowane przez doradcę metodycznego dk. Ewę Below, Temat warsztatów Budująca katecheza – lekcje religii 
z wykorzystaniem klocków LEGO
 okazał się ciekawy i wzbudził duże zainteresowanie wśród katechetów naszego Kościoła oraz Kościoła Rzymskokatolickiego.

W dzisiejszym świecie, pełnym różnych atrakcji i przepływu informacji, nauczanie dzieci 
i młodzieży wymaga szczególnego zaangażowania i poszukiwania nowych form przekazu. Dotyczy to również lekcji religii w szkole czy parafii. Bardzo ważne jest, aby lekcje prowadzone przez katechetów i duchownych były ciekawe, a za razem inne niż pozostałe lekcje w szkole i przekazywały, w sposób interesujących, nauczanie biblijne.  

Na początku spotkania, Wojciech Zuziak, certyfikowany trener Akademii LEGO® Education, zacytował słowa prof. dra hab. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej – „Naszym zadaniem jest: nie uczyć, nie tłumaczyć, nie opowiadać, ale organizować sytuacje, w których dziecko będzie poznawało siebie i świat.”

Druga część spotkania była prowadzona przez, pracującą na co dzień z klockami LEGO na religii, katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej, Jolantę Zuziak. W tej części jak dzieci, wszyscy bawili się klockami LEGO przedstawiając biblijne historie o dobrym Pasterzu, przykazaniach i adwencie. Prowadząca zwracała uwagę na ważne aspekty w prowadzeniu tego typu lekcji, w czasie której uczniowie pracują w grupach i decydują sami, jak przedstawią historię biblijną.

dk. Ewa Below

Najnowsze wpisy