Koncert muzyki chóralnej

Znakomite chóry z Węgier, Czech i Polski wystąpiły w sobotni wieczór 14 października w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle podczas koncertu, który odbył się w Wiśle w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera. Przez cztery dni festiwal przykuwał uwagę miłośników muzyki chóralnej w Beskidach.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli m.in. bp Adrian Korczago, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Sobotni koncert poprowadził ks. radca Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle. W murach wiślańskiego kościoła wystąpiły Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, Cantemus Gyermekkar z Nyiregyháza na Węgrzech pod dyrekcją Dénesa Szabó i Polski Zespół Śpiewaczy Hutnik działający w czeskim Trzyńcu, który prowadził Cezary Drzewiecki.

Najdalej do Wisły mieli goście z Węgier, którzy podczas koncertu zaprezentowali efekt stosowania metody edukacji muzycznej przygotowanej przez założyciela chóru Dénesa Szabó. Cantemus Gyermekkar utworzony został w 1975 r. i należą do niego uczennice starszych klas szkoły podstawowej im. Zoltána Kodálya w Nyiregyháza. Chór do tej pory uczestniczył w festiwalach w Australii, Kanadzie, Japonii, Korei, Stanach Zjednoczonych, a także w różnych krajach Europy i Ameryki Południowej.

W trakcie koncertu bp Adrian Korczago wypowiedział słowa pozdrowienia do zebranych oraz podziękował organizatorom i parafii w Wiśle za zorganizowanie koncertu.

Więcej informacji na temat festiwalu – gaudecantem.pl

Fot. Nina Szajthauer

Najnowsze wpisy