Koncerty Wyższobramskie w Kościele Jezusowym

W 2022 roku odbywa się 5. edycja festiwalu.

Koncerty Wyższobramskie to festiwal, który organizowany jest od 2017 roku w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Obecnie jest jednym z najważniejszych punktów na muzycznej mapie Śląska Cieszyńskiego. 

Koncerty Wyższobramskie to odpowiedź na wakacyjne potrzeby słuchaczy, ponieważ  odbywają się co drugi tydzień w lipcu i sierpniu. Podczas tej imprezy mają miejsce mistrzowskie wykonania, a obecność wybitnych wirtuozówpodnosi rangę wydarzenia na poziom światowy. Koncerty Wyższobramskie dają również możliwość zaprezentowania się młodym artystom, zwłaszcza w kameralnych produkcjach.

Podczas koncertów prezentowane są najbardziej wartościowe utwory od baroku, aż po współczesność. Wszyscy soliści zawsze podkreślali, iż gra na odrestaurowanych organach Kościoła Jezusowego jest niezwykłym źródłem inspiracji, w związku z czym artyści często sięgają do formy, jaką jest improwizacja. Melomani chętnie wracają na koncerty festiwalowe, ponieważ mogą liczyć na niezwykłe wykonania i nieoczekiwane emocje za sprawą wirtuozerskich improwizacji. 

Jednakże Koncerty Wyższobramskie to nie tylko możliwość delektowania się utworami klasycznymi, ale również i rozrywkowymi. Jeden z koncertów nosi nazwę „Organy inaczej” i jest poświęcony prezentacjom popularnych przebojów muzyki filmowej. Każde spotkanie muzyczne jest wyjątkowym przeżyciem, prawdziwą okazją kontemplowania muzyki i dzielenia się nią.

W 2022 roku podczas 5. edycji Festiwalu wystąpią 10.07 – Damian Skowroński, Michał Markuszewski; 24.07 – Dawid Jadamus, Jan Przegendza; 07.08 – Daniel Strządała; 21.08 – Arkadiusz Bialic. 

Impreza towarzysząca – II Letnia Akademia Improwizacji Organowej 5-8 lipca 2022.

05.07 19:00 Inauguracja Akademii – Koncert Wolfganga Seifena.  

Doskonała akustyka, światowi wykonawcy oraz życzliwa publiczność to gwarancja niezapomnianych impresji podczas festiwalu Koncerty Wyższobramskie w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Na koncerty wstęp wolny.

Komitet organizacyjny festiwalu: ks. proboszcz Marcin Brzóska, Marcin Gabryś, Wojciech Wantulok, Piotr Sikora, Joanna Lazar-Chmielowska, Dariusz Chmielowski. 

Najnowsze wpisy