Konferencja młodych „Bez ograniczeń”

W Cieszynie, w mieście leżącym na granicy dwóch państw, Czech i Polski, dziś też języków, kultur, organizmów miejskich odbyła się XI Konferencja Młodych pod hasłem „Bez ograniczeń”.

Organizatorem konferencji była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Dzięgielowie i jej młodzież działająca w ramach duchowego portalu internetowego www.dlaTego.org. Miejscem konferencji, jak w minionych latach, był Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. W tym roku młodzi ludzie spotkali się w sobotę, 25 marca.

Po 10 latach organizowania konferencji młodzież postanowiła coś zmienić w planie jej przebiegu. W tym roku spotkanie rozpoczęło się już do południa czyli o godz. 11.15. Kolejną nowością było rozpoczęcie go wspólnym śpiewem, uwielbianiem Boga wraz z zespołem „Synogarlica” z dzięgielowskiego zboru. Zespół jeszcze raz tego dnia prowadził uwielbienie po przerwie obiadowej. Kolejną innowacją była propozycja, aby wysłuchać jednego wykładu więcej niż dotychczas. Bóg przyznał się do nowego pomysłu i ponad 100 młodych ludzi spędziło cały dzień, aby uczyć się rozpoznawania woli Bożej dla swojego życia.

Pierwszy wykład zatytułowany „Dlaczego odwracamy kota ogonem?” poprowadził ks. Grzegorz Olek, duchowny pracujący w Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Jeżeli zafrapował Cię ten tytuł i to, co się za nim kryje, zapraszam do odsłuchania wykładu na stronie www.dlaTego.org i fb (warto zresztą wysłuchać wszystkich wykładów). Kolejny temat brzmiał prowokacyjnie (lub marketingowo?): „50 twarzy chrześcijanina” i poruszał problem relacji damsko-męskich, a przygotował go w bardzo ciekawy i przykuwający uwagę słuchaczy sposób ks. Tymoteusz Bujok z Gliwic, wikariusz tamtejszej parafii, zarazem też diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji katowickiej.

Po przerwie obiadowej miał miejsce blok kolejnych dwóch wykładów, zarówno ciekawych jak i dynamicznych (nie obyło się bez „sucharów”) w przekazie i treści. Ks. Łukasz Stachelek z Goleszowa poruszył temat „Jak daleko nie jest za daleko” w kontekście: chrześcijanin a alkohol, narkotyki, nikotyna itd. Jedynym mówcą „nie z branży” był biznesmen, znany mówca motywacyjny Aleksander Macha z Gliwic, który skonfrontował nas na koniec z tematem „Tożsamość”, zadając pytanie: czy przyjęłaś/przyjąłeś już tożsamość od Chrystusa, bo tylko ta tożsamość definiuje to, kim jesteś i co robisz w życiu. Finałem Konferencji Młodych, jak co roku, był wieczorny koncert uwielbienia, który w tym roku poprowadził zespół Centrum Misji i Ewangelizacji (CME). Słowo ewangelizacyjnego przesłania wypowiedział ks. Andrzej Wójcik, gliwicki proboszcz.

Koncert zgromadził ponad 150 osób (w sali COK „Dom Narodowy” to maksimum!), a w całej konferencji wzięło udział blisko 170 młodych ludzi! Bóg podarował nam dobry duchowy czas, świetnych mówców, wspaniałych uczestników, słoneczną pogodę, świetne zespoły muzyczne oraz zaangażowaną w przygotowanie i przeprowadzenie konferencji młodzież z parafii Dzięgielów. Dziękujemy Wam wszystkim za błogosławiony czas, podczas którego odczuwaliśmy działanie Ducha Świętego w Kościele. Tą konferencją chcieliśmy też wyrazić wdzięczność Panu Kościoła, Jezusowi Chrystusowi, za 500 lat Reformacji. Oby nasz kościół przez młodych ludzi mógł być kościołem żywym, biblijnym i składającym mocne świadectwo duchowej odnowy – reformacji serc – której wciąż potrzebuje człowiek żyjący w XXI wieku. Zapraszamy na kolejną Konferencję Młodych za rok!

zdjęcia, tekst: OX.pl

 

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej