Ks. Robert Augustyn nowym proboszczem parafii w Białej

W 3. niedzielę po Trójcy Świętej 20 czerwca 2021 roku Wyborcze Zgromadzenie Parafialne wybrało ks. Roberta Augustyna na nowego proboszcza parafii ewangelickiej w Białej.

Wybory przeprowadził biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago. W wyborach brało udział czterech kandydatów: ks. Robert Augustyn, ks. Łukasz Gaś, ks. Bogdan Wawrzeczko i ks. Oskar Wild.

W pierwszej turze głosowania ks. Robert Augustyn uzyskał 51 głosów, ks. Łukasz Gaś 14, ks. Bogdan Wawrzeczko 35, a ks. Oskar Wild 23. Do drugiej tury przeszli ks. Robert Augustyn i ks. Bogdan Wawrzeczko.

W drugim głosowaniu ks. Robert Augustyn uzyskał 83 głosy, a ks. Bogdan Wawrzeczko 34 głosy.

Ks. Robert Augustyn urodził się 20 sierpnia 1988 roku w Wiśle. Wychował się w Wiśle-Malince, gdzie przez wiele lat zaangażowany był w służbę muzyczną w swoim rodzinnym zborze, prowadzonym przez ks. Leszka Czyża. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Następnie kształcił się w zakresie teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą ukończył w 2013 roku uzyskując tytuł magistra teologii. Ordynowany na duchownego 13 grudnia 2014 roku, pracował jako wikariusz w parafii w Mikołajkach. W 2016 roku skierowany został na wikariat do parafii w Katowicach-Szopienicach, Mysłowicach, Hołdunowie i Sosnowcu. W 2018 roku został Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieżowym Diecezji Katowickiej. Aktualnie koncertuje z zespołem „Pastores”, który współtworzy z pięcioma pozostałymi księżmi i młodzieżą. Wcześniej był wieloletnim perkusistą Zespołu CME oraz „Cześć”.  

Od 2017 roku wykorzystuje swoją pasję motoryzacyjną realizując projekt misyjny o nazwie „Rallypriest Team”. Samochodem obklejonym w wersety biblijne startuje wraz z małżonką w rajdach samochodowych oraz bierze udział w imprezach charytatywnych i młodzieżowych. Żonaty, ma dwóch synów. 

Najnowsze wpisy