Letnia sesja Instytutu Pastoralnego

W dniach 23-27 czerwca odbyła się letnia sesja Instytutu Pastoralnego dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Instytut podzielony był na dwie części – zajęcia od środy 23 czerwca do piątku 25 czerwca odbywały się na platformie ZOOM, natomiast w sobotę i niedzielę kursanci spotkali się stacjonarnie w Goleszowie, Wiśle oraz Ustroniu.

Uczestnicy omawiali wraz z prof. Jerzym Sojką tematykę luterańskiej tożsamości na podstawie tekstów Ekumenicznego Instytutu Badań w Strasburgu, zapoznawali się z możliwościami kreowania dynamiki nabożeństwa w oparciu o pieśni umieszczone w Śpiewniku Ewangelickim oraz analizowali pieśni Lutra i czasów Reformacji w zasobie hymnodycznym polskiego luteranizmu – te tematy prezentował Prezes Synodu ks. dr Adam Malina. Podczas spotkania z rzecznikiem prasowym Kościoła, Agnieszką Godfrejów-Tarnogórską, kursanci zostali zaproszeni do współpracy przy tworzeniu materiałów na stronę internetową luteranie.pl.

Podczas bezpośrednich spotkań w Goleszowie uczestnicy wraz z ks. dr. Grzegorzem Olkiem dyskutowali o ewangelikalno-pandemicznej krytyce ewangelicyzmu oraz poznawali programy do pracy egzegetycznej: Logos i Accordance.

W niedzielę 27 czerwca w Wiśle odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 182. pamiątki poświęcenia kościoła ap. Piotra i Pawła wraz z odsłonięciem tablicy poświęconej śp. ks. gen. Adamowi Pilchowi, podczas którego kazanie wygłosił bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej i jednocześnie dyrektor Instytutu Pastoralnego. Kursanci czynnie uczestniczyli w liturgicznym przebiegu nabożeństwa. Po południu uczestnicy wzięli udział w Koncercie Głównym XVII Festiwalu Ekumenicznego In Memoriam ks. Piotra Wowry w wykonaniu Artis Symphony Orchestra pod batutą Jean-Claude’a Hauptmanna oraz otwarciu sali muzealnej im. ks. Piotra Wowry, której zmarły ustroński proboszcz był inicjatorem.

Zdjęcia: archiwum Diecezji Cieszyńskiej, Ola Cieślar/Brodacki Studio

Najnowsze wpisy