Modlitwa o maturzystów

W poniedziałek 8 czerwca 2020 r. rozpoczynają się egzaminy maturalny. Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec zachęcił do włączenia do niedzielnych nabożeństw modlitw o tegorocznych maturzystów, a także tych, którzy kończą już naukę i nie decydują się na studia.

Zamieszczamy propozycję modlitwy, którą podczas nabożeństw mogą odczytać reprezentanci młodzieży:

MODLITWA MŁODYCH

Dobry Boże,

w tym szczególnym czasie, tuż przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, chcemy skierować do Ciebie naszą modlitwę. Powiedziałeś, że możemy przychodzić do Ciebie ze wszystkimi naszymi sprawami, dlatego będziemy dziękować, prosić i przepraszać.

Dziękujemy za możliwość zdobywania wiedzy, za szkoły, nauczycieli i bliskich, którzy starają się przekazać nam to co najważniejsze.

Dziękujemy za możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, za wolność wyboru, która jest Twoim darem.

Dziękujemy, że uczysz nas samodzielności i odpowiedzialności, bo dzięki temu czujemy, że jesteśmy ważni.

Prosimy o mądrość, abyśmy potrafili odróżniać dobro od zła, nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się być tak niejednoznaczne.

Prosimy o zdolność odkrywania swojego powołania w życiu i radość z jego realizowania.

Prosimy o to, abyś nieustannie, każdego dnia przemieniał nasze serca, napełniał je autentyczną miłością, szacunkiem i otwartością. Chcemy być pokoleniem, które coś zmieni!

Przepraszamy za nasze lenistwo, które być może nieraz sprawiło, że poszliśmy na łatwiznę.

Przepraszamy za brak odwagi do stawania w obronie pokrzywdzonych i tych, którzy się źle mają, a także za to, że sami niejednokrotnie sprawialiśmy przykrość innym. 

Przepraszamy za chciwość i koncentrację na rzeczach nieistotnych i zbędnych.

Pomóż tegorocznym maturzystom z satysfakcją i pokojem przejść przez trud egzaminów, a następnie wybrać kierunki studiów zgodne z ich powołaniem. Pomóż tym, którzy kończą już naukę szkolną znaleźć dobrą, uczciwą pracę i z radością układać swoje życie.

Bądź z nami na naszych drogach. Gdziekolwiek będą nas prowadzić.

Jako Kościół modlimy się też o powołanie tych, którzy mają służyć wśród nas jako duchowni. Spraw, aby ludzie, którzy odkryją to powołanie, mieli odwagę wybrać taką drogę w swoim życiu i nie zniechęcali się przeciwnościami. Pomóż im poczuć radość z tej odpowiedzialności i mówić o Tobie innym.

Boże, błogosław naszych przyjaciół i nieprzyjaciół. Daj nam siłę do zmieniania świata – krok po kroku.

Amen.

Najnowsze wpisy