Nabożeństwo ekumeniczne w Sosnowcu

23 stycznia 2020 roku w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu – Milowicach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne diecezji sosnowieckiej w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w którym uczestniczył bp Adrian Korczago.

Nabożeństwu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, zwierzchnik diecezji sosnowieckiej. W liturgii uczestniczyli członkowie Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej z jego przewodniczącym, bp. Marianem Niemcem, zwierzchnikiem diecezji katowickiej na czele.

Kazanie nawiązujące do tematyki Tygodnia wygłosił bp Adrian Korczago, który wskazywał, że „gościnność tworzy gościnność, okazywana życzliwość przynosi owoce pod postacią szczerej serdeczności. Zatem chyba warto w kontekście ekumenicznego współbycia podjąć ten temat”. Podkreślał, że „życzliwość jest pozytywnym nastawieniem na spotkanie i stanowi prewencję i profilaktykę, by zwalczać w sobie niechęć wobec siebie nawzajem”. Życzył zebranym gościnnej życzliwości, która pozwoli na pozytywne nastawienie i doświadczanie, „czym jest Boża przychylność i jak pięknie może być pomnożona w błogosławieństwie, z którego wszyscy czerpać możemy garściami”. 

Nawiązując do tematu dnia – gościnności – biskup Korczago wspomniał ponadto o 20. rocznicy podpisania deklaracji „Sakrament Chrztu znakiem jedności” podpisanej przez niemal wszystkie Kościoły należące do Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościół Rzymskokatolicki. Wskazywał, że gościnność może być rozumiana jako naprzemienne obdarowywanie siebie – i tego ekumenicznego obdarowania doświadczyli nie tylko autorzy, ale także sygnatariusze dokumentu oraz wierni poszczególnych Kościołów.

Widocznym symbolem życzliwości zebranych względem siebie nawzajem było przełamywanie się opłatkiem w ramach przekazywania sobie znaku pokoju i składanie najlepszych życzeń.

Zdjęcia: Piotr Lorenc, Diecezja Sosnowiecka

Najnowsze wpisy